آشنایی با مکانهای مقدس و مهم مسجد النبی


 مسجد النبی یا مسجد نَبوی یا مسجد پیغمبر، یکی از سه مسجد مهم مسلمانان در کنار مسجدالحرام و مسجد الاقصی است وچون آرامگاه پیامبر اسلام (ص) در آن واقع شده ‌است به حرم حضرت محمد(ص) یا حرم نبوی نیز مشهور است و از زیارتگاه‌های مهم مسلمانان به‌شمار می‌رود.
 
مسجد نبوی را پیامبر اسلام (ص) در سال نخست هجری و در نخستین روزهای ورود به مدینه به دست خود و به همراهی مهاجرین و انصار ساخت. آرامگاه پیامبر اسلام(ص)، که در منزل او واقع بود، پس از توسعه مسجد در آن قرار گرفت. این مسجد از معروف‌ترین مسجدها و مهم‌ترین زیارتگاههای مسلمانان  به‌شمار می‌آید که سالانه میلیون ها نفر از کشورهای مختلف را بویژه در ایام حج به سوی خود می کشاند.
 
برای آشنایی زائران کشورمان که این روزها برای انجام مناسک حج تمتع وارد عربستان شده و به شهر پیامبر و مسجدالنبی هم مشرف می شوند دراین مطلب به معرفی مکان های مقدس و مهم این مسجد می پردازیم.
 
 این مکان ها عبارتند از :
 
*  حجره مطهر : طول حجره مطهر پیامبر (ص) 16 متر و عرض آن 15 متر می باشد و گنبدی به نام " قبۀ الخضراء" بر آن قرار دارد.
 
*  منبر پیامبر خدا(ص) : در سال پنجم هجرت، برای پیامبر منبری با سه پله ساختند که آن حضرت بر پله سوم می نشست و برای مردم سخن می گفت.
 
*  محراب: در زمان پیامبر (ص) و خلفا، مسجد النبی محراب نداشت، اما در دوران خلافت عمربن عبدالعزیز محرابی در محل نماز آن حضرت ساختند که امروزه به نام محراب النبی معروف است.
 
*  روضه نبوی (ص): روضه، مسافت میان قبر و منبر پیامبر است که با ستونها و فرش های سبز مشخص گردیده و طول آن 22 متر و عرضش 15متر می باشد.
 
*  مقام جبرئیل: مقامی است که جبرئیل هنگام ورود بر پیامبر (ص) از ایشان اذن می طلبید.
 
*   ایوان صفّه : محلی است در داخل مسجد، به صورت ایوانچه ای که حدود نیم متر ارتفاع دارد و پیرامون آن نرده کشیده اند در زمان پیامبر خدا (ص) مستمندان در آنجا به سر می بردند.
 
*  محراب تهجّد: محلی است که رسول الله (ص) شبها پس از خارج شدن مردم از مسجد، حصیری می آوردند و مشغول نماز و شب زنده داری می شدند. این مکان پشت خانه علی (ع) واقع است.
 
*  خانه حضرت زهرا (س) : هنگام ورود از باب جبرئیل ، مقابل انسان قرار می گیرد.
 
*  پشت بام مسجد : بام مسجد گنجایش 90 هزار نمازگزار را دارد که با دهها پلکان برقی و ثابت رفتن بر آن ممکن می شود.
 
*  چادر تاشو: در دو صحن مسجد به کار رفته و چادرها هنگام باز بودن، 14 متر ارتفاع دارند، هر چادر 10 تن وزن دارد و در وضعیت جوی خاص، باز و بسته میشوند. مسجد 27 صحن داخلی دارد که با 27 گنبد متحرک پوشیده شده است.
 
ستون های معروف مسجد عبارتند از :
 
*  ستون سریر: ستونی که پیامبر (ص) به آن تکیه می کردند و به پرسش های مسلمانان پاسخ می دادند و مشکلات آن ها را حل می کردند.
 
*  ستون حرس: ستونی که حضرت علی (ع) در کنار آن، از حضرت رسول (ص) هنگام سخنرانی حراست و حفاظت می کردند.
 
*  ستون وفود : ستونی که پیامبر (ص) با قبایل و طوایف خارج از مدینه ملاقات می کردند و آن ها مسائل خود را با ایشان در میان می گذاشتند.
 
*  ستون توبه : ستونی است که یکی از مسلمانان به نام ابوالبابه وقتی یکی از اسرار نظامی را در اختیار یهودیان بنی نضیر قرار داد، پس از توبه، خود را به آن ستون بست و اصرار داشت تا پیامبر (ص) مرا نبخشاید در این بند خواهم ماند سپس با نزول آیه ای؛ توبه اش پذیرفته شد.
 
*  ستون مخلّقه : کسانی که می خواستند به حضور پیامبر برسند در این مکان خود را خوشبو کرده و می آراستند .
 
*  ستون قرعه : پبامبر (ص) فرمودند در مسجد من مکانی است که اگر مردم می دانستند در کنار آن نماز نمی گذاشتند مگر اینکه بین خود برای (نماز خواندن) قرعه می زدند.
 
*  ستون حنّانه: قبل از ساخت منبر، پیامبر به این ستون تکیه داده خطبه می خواندند. وقتی پیامبر بالای منبر قرار گرفت از آن درخت ناله و شیون برخاست پیامبر از منبر پائین آمد و دست ملاطفت بر آن کشید تا درخت آرام گرفت. به این علت آن را حنّانه می گویند.