كوه و غار حِرا


كوه و غار حِرا  كوه و غار حِرا
 
كوه حرا به نام «جبل النور»، «جبل القرآن» و «جبل الاسلام» نیز شناخته مى شود. این كوه كه یكى از مكان هاى مقدس مكه و از آثار مذهبى باقى مانده از عصر رسالت به شمار مى رود، در شمال شرق مكه واقع شده و دویست متر از سطح دریا ارتفاع دارد. بر روى این كوه، گیاه یا آبى دیده نمى شود. گفتنى است كه در امتداد این كوه، كوه هاى اطراف عرفات قرار داشته و همچنین با كوه هاى طائف نیز پیوند دارد.
 
حدود پنجاه متر مانده به قله كوه، غار حِرا قرار دارد كه تنها فضایى به گنجایش نشستن پنج نفر داشته و در جایى از آن، تنها یك نفر مى تواند بایستد.
 
غار حِرا محل عبادت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) بوده و آن حضرت چندى از ایام سال، بهویژه ماه مبارك رمضان را در آن بسر مى برده است. در همین غار بود كه نخستین بار بر رسول خدا(صلى الله علیه وآله) وحى نازل شد و پنج آیه آغازین سوره علق براى آن حضرت فرود آمد: "  اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِی خَلَقَ * خَلَقَ اْلإِنْسانَ مِنْ عَلَق * اقْرَأْ وَ رَبُّكَ اْلأَكْرَمُ * الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ " . بنابراین، این غار از بهترین و متبرّك ترین نقاط مكه محسوب مى شود; جایى كه مسلمانان آگاه و توانمند براى زیارت بدانجا مى روند و در آنجا نماز مى گزارند.
 
كوه ثَبیر كه در برابر كوه حِرا در سوى دیگر جاده قرار دارد، از مكان هاى مقدس به شمار مى رود. گفته اند كه خداوند از این كوه، گوسفندى را براى ذبح نزد اسماعیل(علیه السلام)فرستاده است.