خادمان فرهنگی برای سفرهای عمره آماده باشند


ستاد حج و زیارت صدا و سیما به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، بعثه مقام معظم رهبری در نظر دارد با توجه به در پیش بودن سفرهای عمره از خادمان فرهنگی در سراسر کشور برای اعزام و همراهی در کاروان‌های این سفر زیارتی، استفاده کند.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج با اعلام این مطلب از خادمان‌فرهنگی عمره که سابقه تشرف به سفرعمره مفرده را دارند و یا مراحل جذب و آموزش عمره را سپری کرده‌‌اند ولی هنوز به این سفر اعزام نشده‌اند، خواست تا حداکثر پنجم مهرماه صفحه شخصی خود را بروزرسانی کنند.

بگفته وی در پایان این مدت نسبت به ثبت‌نام از خادمان فرهنگی برای انجام مصاحبه‌های علمی و عملی اقدام خواهد شد.

معاون فرهنگی بعثه افزود: با توجه به تعطیلی هشت ساله سفرهای عمره، لازم است خادمان‌فرهنگی این سفر زیارتی، آمادگی های علمی و عملی لازم را برای خدمت‌رسانی فرهنگی به زائران کسب نمایند.

بگفته وی سه منبع علمی در موضوع مناسک ، کتاب «درسنامه فقه و مناسک» تألیف حجج اسلام ظهیری و هوشیاری (فقط بخش های اول و دوم آن که مربوط به مناسک عمره مفرده است) ، در موضوع تاریخ مکه و مدینه کتاب «درسنامه اماکن مذهبی مکه و مدینه» تألیف آقای اصغر قائدان و دیگری کتاب «درسنامه با قرآن در مکه و مدینه» تألیف مرحوم حجت الإسلام والمسلمین اکبر دهقان ، فصل دوم: تفسیر و نکته‌های آیات مربوط به مدینه منوره (از صفحه 321 تا آخر کتاب) به خادمان فرهنگی معرفی شده است تا با مطالعه این منابع با آمادگی کامل در مصاحبه علمی شرکت کنند.

گفتنی است فایل این منابع در سامانه آموزش خادمان فرهنگی معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری به آدرس http//amoozesh.hajj.ir/  قابل دسترسی است و  خادمان فرهنگی می‌توانند از این طریق به منابع دست یابند.

بر پایه این گزارش، در مصاحبه عملی نیز تسلط خادمان‌فرهنگی در استفاده از لپ‌تاپ، ویدئو پروژکتور، بکارگیری انواع نرم‌افزارها یا فایل‌های صوتی و متنی و نیز استفاده تخصصی از گوشی هوشمند سنجیده خواهد شد.

این گزارش حاکیست برگزاری مصاحبه عملی با توجه به بالارفتن سطح علمی و انتظار زائران برگزار می شود و لازمه آن حضور خادمان‌فرهنگی در عرصه های فرهنگی و تبلیغی به زبان روز و تسلط به ابزار تبلیغی روز می‌باشد و این آمادگی بایستی ناظر به نیاز زائر باشد .

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در پایان ابراز امیدواری کرد که با پیگیری های صورت گرفته هرچه زودتر شاهد شروع عملیات عمره مفرده و حضور زائران عاشق در کنار خانه‌خدا، حرم نبوی و قبور مطهر و غریب ائمه بقیع باشیم.