تأکید بر کاهش تعداد عوامل اجرایی مشروط بر حفظ کیفیت خدمات به زائران حج


ستاد حج وزیارت صدا و سیما
به گزارش لبیک به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در حاشیه همایش آموزشی توجیهی زائران حج تمتع ۱۴۰۲ استان تهران که امروز با حضور هزاران زائر بیت الله الحرام در استادیوم ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد، اظهار کرد: همه امور و اقدامات صورت گرفته در سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری و مرکز پزشکی هلال احمر مشروط به حفظ کیفیت، کاهش خادمین و افزایش زائران انجام شده است.

وی در گفتگو با خبرنگاران ادامه داد: طبق تدابیر اتخاذ شده برخی از زائران پزشک آمادگی دارند در گروه‌های پزشکی به صورت افتخاری همکاری کنند، برخی از روحانیونِ زائر نیز با مراجعه به ما اعلام کردند که در ایام حج هر کمکی لازم باشد، برای زائران به صورت افتخاری ‌انجام می‌دهند. با این حال درحج باید همه تمهیدات اندیشیده شود زیرا اعمال این سفر برای زائر واجب است و باید در زمان خود انجام شود .

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: با توجه به این نکات ، از همه همکاران‌ در سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری و همچنین مرکز پزشکی خواستار کاهش خادمین، با حفظ کیفیت خدمات شده‌ایم تا بتوانیم تعداد زائران را افزایش دهیم و از همکاری زائران علاقمند استقبال می کنیم. امیدواریم این روند در سال‌های آینده نیز ادامه یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب با بیان توصیه‌ای به زائران، گفت: مهمترین توصیه این است که زائر توجه ویژه داشته باشد به چه مکان ارزشمندی سفر کرده است و با تعاون و همکاری با سایر زائرین بتواند حج و حج گزاران را یاری کند و خودش هم موفق باشد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به دیدار روز آینده مسئولان و کارگزاران حج با رهبر معظم انقلاب، چه گزارشی درباره توصیه ایشان درباره کاهش مدت سفر و هزینه حج، ارائه خواهید کرد؟ گفت: در رابطه با کاهش سفر، رهبر انقلاب حکیمانه فرمودند که «کار نشد ندارد، بررسی کنید و اگر امسال هم نشد دنبال این باشید که کاهش مدت سفر اتفاق بیفتد »؛ دقیقا این کار پیگیری شده است اما همه ظرفیت‌های کار در اختیار ما نیست یعنی سازمان حج و زیارت یک سازمان در کشور است و 17 سازمان و وزارتخانه و نهاد باید کار کنند تا عملیات حج انجام شود

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: یکی از موارد تأثیرگذار در زمینه کاهش مدت سفر حج مربوط به هتل‌های مدینه است؛ تعدای از هتل‌های مدینه برای گسترش فضای اطراف مسجد‌النبی، تخریب شده است به همین دلیل ظرفیت این هتل‌ها از ما گرفته شده است. اگر بخواهیم مدت سفر کاهش یابد مجبور هستیم تعداد روزهای ماندن زائر در مدینه را کاهش دهیم، یعنی به جای 5 یا 6 شب، 2 شب در مدینه بمانیم که برای زائر پذیرفتنی نیست.

وی افزود: عربستان می‌گوید طول مدت ورود و تشرف کشورهایی که بیش از 30 هزار زائر دارند، باید یک ماه شود و در طول یک ماه زائرشان را بیاورند؛ 87550 نفر بعنوان زائر و عوامل قرار است از ایران به حج مشرف شوند اما مدت سفر نخستین گروهی که اعزام می‌شود با ایام تشریق و تعطیلی فرودگاه‌ها بیش از 40 روز خواهد شد، بنابراین همه امور در اختیار ما نیست و بخشی از کار مربوط به عربستان است.