70 درصد آموزش های بعثه به مخاطبین، مجازی است


ستاد حج و زیارت صدا و سیما حجت الاسلام والمسلمین حق پرست در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بعثه مقام معظم رهبری، توضیحاتی درباره شکل های مختلف آموزش در بعثه ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از آموزش ما در بستر وب و فضای مجازی است، گفت: مخاطبین ما روحانیون عتبات، عمره و حج، معین، معینه، مداحان، کارگزاران فرهنگی و زائران هستند و بخشی هم برای آموزش مجازی زائران حج و عمره و همچنین زائران عتبات داریم.

کارشنان آموزش مجازی مدیریت آموزش معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری ادامه داد: کلاس های آموزشی دوره محور هستند و روحانیون بعد از جذب باید یک دوره ضمن خدمت یا تکمیلی را بگذرانند، علاوه بر این یکسری دوره های آزاد مخصوص زائران داریم که به صورت عمومی برگزار می شود.

وی افزود: با توجه به مزیت های آموزش مجازی، حدود 70 درصد آموزش ها به صورت مجازی است اما برای افرادی که به دلایلی امکان استفاده از فضای مجازی مقدور نیست یا امکان حضور در جلسات توجیهی کاروان ها را ندارند، امکان ارائه آموزش ها در قالب CD و DVD نیز وجود دارد، در واقع نکات مربوط به مناسک حج، عقاید و حتی معرفی اماکن را تولید کرده ایم و در اختیار این دسته از مخاطبین قرار می دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین حق شناس تصریح کرد: برخی موضوعات در طول سال به مخاطبین ارائه می شود و با دعوت از برخی اساتید در فضای مجازی به صورت آنلاین کلاس هایی برگزار می کنیم و افراد زیادی به صورت خانوادگی و فردی در این جلسات شرکت و آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند.

وی افزود: برای هر کاروان پیش از اعزام به حج حدود 10 الی 12 جلسه توجیحی توسط معین و معینه ها برگزار میشود که این جلسات را در بستر فضای مجازی نیز قرار داده ایم و در اپلیکیشن «کاروان مجازی» محیط شبیه سازی و ارائه شده تا افرادی که به هر دلیلی نمی توانند در جلسات حضور یابند از طریق این اپلیکیشن آموزش لازم را دریافت کنند.

وی گفت: طراحی نرم افزارها و آموزش در فضای مجازی فقط برای حجاج نیست؛ افرادی که سال های قبل به حج مشرف شده اند و اکنون حال و هوای حج و زیارت را دارند نیز می توانند از این امکانات استفاده کنند به عنوان مثال زمانی که دعای کمیل در مدینه یا مکه قرائت می شود، علاقمندان می توانند ساعاتی بعد از اجرای برنامه آن را در اپلیکیشن کاروان مجازی، مشاهده کنند.