لزوم بهینه شدن برنامه ها برای خدمتگزاری بهتر به زائران


لزوم بهینه شدن برنامه ها برای خدمتگزاری بهتر به زائران  حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به نقش کارگزاران شرکت های زیارتی بعنوان حلقه اتصال زائران و مجموعه حج و زیارت، بر لزوم بهینه شدن برنامه ها با هدف ارائه خدمات بهتر به زائران تاکید کرد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج؛ حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب که امروز در نشست با دهها تن از کارگزاران زیارتی در سازمان حج و زیارت سخن میگفت، برلزوم برگزاری نشست های تخصصی کارشناسی با حضور دست اندرکاران سفرهای زیارتی بمنظور پیگیری و بهینه شدن برنامه های حوزه حج و زیارت برای خدمتگزاری بهتر به زائران اعتاب مقدسه و حج تاکید کرد.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه با تبیین مفهوم مغبون و خاسر در روایات اسلامی، تصریح کرد: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری برای اینکه در دوران کرونا راهها و ابتکارات جدیدی را جهت اجرای بهینه امور و برنامه ها تدبیر نمایند با تشکیل 23 کمیته و بهره گیری از همکاری  دست اندرکاران فعال در کشور کتاب فرایندهای حج و زیارت را تدوین کرده اند.
 
وی افزود: این کتاب که دربرگیرنده مواردی است که  در ارتباط  با حج، اعتاب مقدسه و دستگاههای همکار باید مدنظر قرار می گرفت هم اکنون دراختیار مجریان اجرایی و فرهنگی و کارگزاران قرار دارد .
 
حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین با اشاره به فلسفه برگزاری این جلسات ، لزوم نقد از خود را یادآور شد و اظهار داشت: اگر شرکت های فعال امروزی نیز خوب عمل نکنند با ورود شرکت های رقیب از دور فعالیت  کنار خواهند رفت.
 
وی تاکید کرد: زائرانی که به عتبات عالیات سفر می کنند زائر امام حسین(ع) هستند ، اگر شرکت ها می توانند خدمت نمایند ، بمانند ولی اگر نمی توانند حداقل خاسر نباشند؛ همان که در سوره عصر می خوانیم:" إنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ- انسان دستخوش زیان است ".
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به آیات  103 و 104 سوره کهف" قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُمْ بِالْأَخْسَرِینَ أَعْمَالًا الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ هُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعاً - بگو که آیا می‌خواهید شما را بر زیانکارترین مردم آگاه سازیم؟ آنان که در زندگى دنیا تلاششان گم و نابود مى‌شود، درحالى که مى‌پندارند (همچنان) کار شایسته و نیک انجام مى‌دهند. " اظهار داشت: هر زمان انسان تصور کند کاری که انجام می دهد بی عیب است از زیان کارترین افراد خواهد بود.
 
وی با اشاره به اینکه خداوند دستورالعمل رفع عیب را در آیه 3 سوره عصر " آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْر" به انسان ارائه کرده است، گفت: اگر ما بعنوان کارگزاران سفرهای زیارتی به ادامه این مسیر و خدمت به زائر ایمان داشته باشیم از سود صرف نظر و به یکدیگر کمک خواهیم کرد .
 
وی افزود: در این صورت انسان در راهی که پیش پای او قرار گرفته است با نیکی و خوبی پیش خواهد رفت.  
 
وی اضافه کرد: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که مردم از او همواره به نیکی یاد می کنند درکارهایی که انجام می داد  خود را در نظر نداشت بلکه به فکر حل مشکلات دیگران بود و خداوند هم به آن شهید والا مقام عزت بخشید.
 
برپایه این گزارش، درادامه این نشست که آقای سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت و مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و این سازمان نیز شرکت داشتند چند تن از مدیران شرکت های زیارتی از استان های مختلف به بیان نقطه نظرات خود در خصوص راههای برون رفت از مشکلات سفرهای زیارتی و نحوه اعزام کاروانها به اعتاب مقدسه و حج تمتع پرداختند و تعامل بیشتر سازمان حج و زیارت با شرکت های فعال در این حوزه، تثبیت نرخ ارز در دوره های اعزام سفرهای زیارتی و نظارت بیشتر برای بهبود خدمات در بخش های تغذیه ، اسکان و حمل و نقل  را ضروری توصیف کردند.