کتاب چهل گام و چهل دام - کتابی در آداب زیارت و شبهات اربعین


کتاب چهل گام و چهل دام - کتابی در آداب زیارت و شبهات اربعین به گزارش لبیک به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی از بزرگ‌ترین اجتماعات جهان است که هر ساله با شکوهی بیشتر برگزار می‌شود. افراد مختلفی از سرتاسر جهان تلاش می‌کنند با احیای سنت پیاده‌روی اربعین و شرکت در این همایش بزرگ، علاقه و محبت خود را به سالار شهیدان کربلا نشان دهند و با زنده نگه‌داشتن نهضت عاشورا عشق خود را به خاندان عصمت و طهارت ابراز کنند.

اما در این میان، مخالفین نیز از پای ننشسته‌اند و و با طرح شبهاتی در پی زیر سؤال بردن پیاده‌روی اربعین، و در نتیجه سست کردن پشتوانه‌های فرهنگی و شرعی و بنیان‌های اعتقادی زائران هستند. کتاب "چهل گام و چهل دام" در همین راستا و در جهت مقابله با این جریان تهیه و تدوین شده است. حجت‌الاسلام علی باقرشیخانی، مؤلف این کتاب، چهل شبهه‌ی مطرح در این باره را بیان کرده و به نقد و بررسی و پاسخ به آنها پرداخته است. در بخش نخست این کتاب نیز با عنوان چهل گام، آداب زیارت حسینی بیان شده است.

کتاب "چهل گام و چهل دام: در آداب زیارت و شبهات اربعین" در گروه اخلاق و اسرار پژوهشکده حج و زیارت تهیه شده و به همت نشر مشعر در آبان ماه ۱۴۰۱ در ۱۳۰ صفحه و در قطع رقعی منتشر شده است.