تقدیرازتلاش ها و خدمات دست اندرکاران کمیته فرهنگی بانوان ستاد اربعین


تقدیرازتلاش ها و خدمات دست اندرکاران کمیته فرهنگی بانوان ستاد اربعین ستاد حج و زیارت صدا و سیما

به گزارش لبیک به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی حج، در این مراسم که امروز در سالن وحدت بعثه مقام معظم رهبری در تهران برگزارشد حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب با اهدای هدایای معنوی از تلاش ها، خدمات و فعالیت های خانم دکترمینو اصلانی رئیس و دیگر مسئولان و دست اندرکاران کارگروههای  کمیته فرهنگی و آموزشی بانوان ستاد اربعین حسینی تقدیر و تاکید کرد اینگونه فعالیت ها می تواند زمینه بهره مندی بیشتر بانوان دو کشور ایران و عراق و سایر کشورها را که در کنگره عظیم حسینی حضور می یابند درحوزه های دینی، فرهنگی، آموزشی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی فراهم آورد.


نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت تلاش بیشتر بانوان خادم فرهنگی در کارگروهها برای برگزاری باشکوه تر این کنگره درسال های آینده را ضروری دانست و لزوم ظرفیت شناسی درحوزه های مختلف رایادآور شد و تاکید کرد: باید به نحوی برنامه ریزی شود که جمعیت چند میلیونی زائران که امسال بیشتر آنها از میان بانوان بودند در فاصله زمانی طولانی تری مشرف شوند و با بهره مندی از فضای معنوی این زیارت، با آرامش به کشور بازگردند.


حجت الاسلام والمسلمین نواب درادامه سخنان خود به تبیین حدیثی ازحضرت فاطمه زهرا (س) درخصوص اخلاق همزیستی و معاشرت پرداخت و درسهای اخلاقی اجتماعی از این روایت فاطمی را رعایت حقوق همسایگان و عدم آزار آنها، بسنده کردن به گفتار نیک، خیراندیشی و بردباری و پرهیز از بدگوئی و دوری از بخل ورزیدن و حیاء از ایمان دانست.


وی گفت: حضرت فاطمه(س) به شخصی که  پس از رحلت رسول الله(ص) نزد ایشان آمد و از دختر رسول خدا درخواست کرد اگر سخنی از پیامبر نزد ایشان است به وی تحفه دهد، با نگاه بر پارچه حریری که احادیث نبوی را در آن نگاشته بود، گفت: کسی که همسایه اش از شر او در امان نیست از مؤمنین نخواهد بود و هر کس به خدا و روز قیامت ایمان دارد همسایه خویش را آزار نمی دهد.


وی با بیان اینکه در قرآن مجید نیز رعایت حقوق همسایه در کنار پرستش خدا شمرده شده است، اظهار داشت: زهرای مرضیه در ادامه می فرمایند: هر کس به خدا و روز قیامت ایمان دارد یا سخن نیک و خوب بگوید وگرنه ساکت باشد. متاسفانه درجامعه امروز بسیاری از نزاع ها به خاطر مطالبی است که افراد بر زبان می آورند درحالیکه اگر سکوت می کردند درگیری بوقوع نمی پذیرفت.


نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت با بیان اینکه حضرت صدیقه طاهره می فرمایند: خداوند انسان خیراندیش، بردبار و عفیف را دوست دارد، گفت: در اتفاقات اخیر شاهد بودیم که دختران دانشجوی بیشماری با عفت، حیاء و حجاب در دانشگاهها حضور داشتند و از کیان بانوان متدین دفاع کردند.  


وی با بابیان اینکه در فرازهای دیگر این روایت آمده است: خداوند انسان بدگو و ناسزاگو را دشمن می دارد، افزود: جایگاه  ایمان و افراد مومن و با حیاء در بهشت است و فحش و ناسزاگویی از زشتی بشمار میرود و زشتگویی هم جایش در آتش است.


این گزارش حاکیست، درابتدای این مراسم حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و خانم دکتر مینو اصلانی رئیس بخش بانوان این کمیته نیز از برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در اربعین سال 1401 گزارش دادند.


حجت الاسلام والمسلمین احمدی گفت: در اربعین امسال 1200 مبلغه در شهرهای مختلف، مسیر و موکب ها فعالیت داشتند. همچنین اساتید حوزه و دانشگاه علاوه بر بیش از 90 سخنرانی در موکب ها، در همایش های مختلف که با همکاری دانشگاههای دو کشور ایران و عراق  برگزار شد، حضوری فعال داشتند.


وی برگزاری 40 غرفه کودک و مادر را از ابتکاراتی عنوان کرد که در سال های بعد توسعه خواهد یافت .


خانم دکتراصلانی نیز با اشاره به عظمت نهضت حسینی و فعالیت های صورت گرفته در اربعین امسال تصریح کرد: ما هنوز در شروع راه هستیم و کارهای زیادی باید درحوزه های مختلف از جمله فرهنگی، اجتماعی، قرآنی، شعر، رسانه، بهداشت و پزشکی و.. انجام شود.


وی ابراز امیدواری کرد که با بهره گیری از راهکارهای مناسب بتوان از فرصت اربعین برای جذب جوانان و گفتگو با این قشر جوان هرچه بیشتر بهره برد.