لزوم پیگیری تعهدات شرکت مطوفین حجاج ایران


لزوم پیگیری تعهدات شرکت مطوفین حجاج ایران ستاد حج و زیارت صدا و سیما به گزارش لبیک به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی حج، در نشست امروز شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب دراین باره افزود: ما بعنوان کارفرما باید از حقوق حجاج کشورمان دفاع کنیم و شرکت مطوفین طبق قاعده "المومنون عند شروطهم" باید نسبت به تعهدات درحج اقدام کند.

دراین جلسه، آقای اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در خصوص پیگیری ها و نامه نگاری های دو طرف گزارش داد و تصریح کرد که فهرست خدمات برای انعکاس به شرکت سعودی استخراج شده و قابل پیگیری است و ما درنشست هایی که درایام حج با مسئولان این شرکت داشتیم تاکید کردیم که باید درچارچوب تعهدات عمل شود.

وی گفت: ما بارها گفته ایم که بعنوان دریافت کننده خدمات باید قدرت انتخاب داشته باشیم و این شیوه که پیش شرط صدور روادید برداشت هزینه ها از طریق سامانه مسار است نشاندهنده برخورد یک طرفه و انحصاری شرکت کشورمیزبان، مشروع وقابل قبول نیست.

بر پایه این گزارش، آقای سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به شرایط برگزاری حج 1401، کاهش بخشی از هزینه ها با پیگیری های صورت گرفته از شرکت مطوفین قبل از اعزام زائران به عربستان را سازنده و درعین حال تصریح کرد که دفاع از حقوق زائر وظیفه ذاتی سازمان حج و زیارت است و این سازمان انجام تعهدات را از مسئولین حج عربستان خواهد خواست.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم با بیان اینکه رویکرد اصلی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری کاهش هزینه های حج بوده و خواهد بود، تصریح کرد: اولویت در کاهش هزینه ها مربوط به ارقامی است که شرکت مطوفین ایران بدون ضابطه و توافق مشخص دریافت می کند درحالیکه کارگزار باید مطابق نظر کارفرما عمل کند.

برپایه این گزارش، این جلسه با ارائه گزارشی درخصوص طرح ارتقاء سطح ستاد مرکزی اربعین با توجه به بررسی ها و آسیب شناسی های انجام شده ادامه یافت و معاونین و مدیران حاضردرجلسه نقطه نظرات خود را درباره برخی بندهای آن بیان کردند و مقرر شد که با انجام اصلاحاتی، این طرح برای ارائه در جلسه  آینده شورای عالی حج و زیارت آماده شود.