پایان فعالیت حدود ۳ هزار موکب‌ ایرانی اربعین


ستاد حج و زیارت صدا و سیما

به گزارش لبیک به نقل ازفارس، امسال هم موکب‌های کشورهای مختلف در مسیر زائران اربعین مشغول خدمت‌رسانی بودند و از حدود ۱۰ روز قبل از اربعین، فعالیت موکب‌ها به مرور آغاز شد و زائرانی که به سوی حرم امام حسین علیه‌السلام مشرف می‌شدند، از سفره بی‌منت عراقی‌ها و همچنین سایر کشورها بهره‌مند شدند.

برخی از موکب‌های عراقی از شب اربعین و برخی دیگر ظهر اربعین وسایل خود را جمع کرده و‌ به شهرهای خود رفتند. اما با توجه به حضور پرشور ایرانیان در اربعین امسال و به ویژه در شهر کربلا، برخی از موکب‌های ایرانی در مسیر زوار همچنان به خدمت‌رسانی مشغول بودند؛ تاجایی که موکب‌ها در هر سه وعده غذایی اقدام به توزیع غذا می‌کردند.

با این وجود، از عصر امروز موکب‌های ایرانی نیز بساط خود را برچیده و‌ اقدام به جمع‌آوری خواهند کرد تا به مرور این وسایل را به کشور بازگردانند.

امسال بر اساس گزارش ستاد بازسازی عتبات به عنوان متولی کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین قرار بود یک هزار و ۲۰۰ موکب در ایران و‌ یک هزار و ۸۰۰ موکب در عراق خدمت کنند که با توجه به اینکه بسیاری از زائران ایرانی مدت زمان زیادی در عراق حضور داشتند، برنامه‌ریزی‌ها تاحدودی تغییر کرد.

به گفته یوسف افضلی، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین از امروز موکب‌ها جمع‌آوری می‌شود که البته برخی از موکب‌ها در مرزهای خوزستان به صورت خودجوش فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

وی درباره تعداد موکب‌های اربعینی امسال نیز می‌گوید: از سه هزار موکب ثبت شده، ۲ هزار و ۸۷۴ موکب در ایام اربعین به زائران خدمت کردند که در این بین یک هزار و ۹۲۱ موکب در عراق و ۹۵۳ موکب در ایران مستقر شدند.

با جمع شدن موکب‌های اربعینی از امروز، وسایل موکب‌ها که در قالب ۶ هزار و ۷۰۰ کامیون به عراق ارسال شده بودند، به کشور بازمی‌گردند.

به گزارش فارس، امسال بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به زیارت اربعین مشرف شدند که با همکاری عراق علاوه بر مرزهای خسروی، مهران، چذابه و‌ شلمچه، مرزهای تمرچین و باشماق هم به روی زائران بازگشایی شد.