آمادگی مسجدالحرام برای تشرف عمره‌گزاران

کعبه و کوه صفا شست‌وشو شد

ستاد حج و زیارت صدا و سیما آمادگی مسجدالحرام برای تشرف عمره‌گزاران کعبه و کوه صفا شست‌وشو شد به گزارش لبیک به نقل از  فارس، با خروج تدریجی حجاج از سرزمین وحی و خلوت شدن مکه مکرمه، متولیان خانه خدا اقدام به آماده‌سازی مسجدالحرام به منظور حضور پرشور عمره‌گزاران داخلی و خارجی شدند.

بر همین اساس، شب گذشته نیروهای امنیتی سعودی با حضور در مسجدالحرام برای ساعاتی فضای اطراف کعبه را بستند و شیخ عبدالرحمن سُدِیس، امام جماعت مسجدالحرام به همراه جمعی از متولیان مسجدالحرام وارد خانه خدا شدند و با گلاب و آب زمزم، فضای درونی کعبه را غبارروبی کردند.

در سال‌های گذشته گلاب مورد استفاده برای شست‌وشوی کعبه، از مصر به عربستان ارسال می‌شد و پس از مدتی هم گلاب ناب محمدی از ایران اسلامی برای شست‌وشوی خانه خدا مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما پس از مدتی دیگر سعودی‌ها گلاب مورد نیاز برای شست‌وشوی کعبه را از کشوری نگرفته و خودشان تهیه کردند.

علاوه بر این، برخی از متولیان خانه خدا روز گذشته اقدام به شست‌وشوی کوه صفا که در نزدیکی خانه خدا قرار دارد و زائران برای انجام عمره مفرده سعی صفا و مروه انجام می‌دهند، کردند.

سعودی‌ها هم برای برگزاری عمره مفرده بدون محدودیت در تعداد زائران پس از بیش از ۲ سال در حال آماده شدن هستند و از اول ماه محرم و آغاز سال ۱۴۴۴ هجری قمری، عمره‌گزاران خارجی هم به زیارت خانه خدا مشرف خواهند شد و سعودی‌ها اعلام کرده‌اند که در پذیرش زائران خارجی محدودیتی ندارند و همه زائران از کشورهای مختلف می‌توانند برای زیارت خانه خدا به عربستان سفر کنند.

تعویض پرده خانه خدا هم در شب اول محرم انجام می‌شود. این امر در حالی است که هر ساله پرده کعبه هر ساله در روز عرفه که حجاج در صحرای عرفات حضور داشتند، تعویض می‌شد.

هم‌اکنون بیش از ۲۵۰ هزار حاجی در مکه مکرمه حضور دارد و روند انتقال برخی کشورها به اتمام رسیده و برخی دیگر هم تا اوایل ماه محرم به کشورهای خود بازمی‌گردند. بازگشت حجاج ایرانی نیز یک روز قبل از ماه محرم به اتمام می‌رسد.