در انتظار خورشید


در انتظار خورشید  مفهوم رجعت
واژه رجعت، در لغت به معنای بازگشت و بازگشتن به دنیا پس از انتقال به جهان دیگر است و در اصطلاح بدین مفهوم است که امامان و انبوهی از کسانی که جهان را بدرود گفته اند، بار دیگر پس از ظهور حضرت مهدی(عج) به خواست خداوند و اراده حکیمانه اش، بدین جهان باز می گردند. بازگشت این گروه، پیش از فرا رسیدن رستاخیز خواهد بود. از این رو، رجعت، گاه در شمار رویدادهای پیش از قیامت ذکر می شود و زمانی در زمره حوادث مربوط به ظهور حضرت مهدی(عج) می آید. بنابر روایات معتبر شیعه، پس از ظهور حضرت مهدی(عج)، کاخ ستم ستمگران درهم شکسته می شود و خداجویان به عزت می رسند. در این زمان، گروهی ازمؤمنان و منکران به جهان مادی بازمی گردند و هر گروه بر اساس کردار پیشین خود، به پاداش و عقاب می رسد.
 
فلسفه رجعت
هیچ حادثه ای در این عالم، بدون هدف و غایت نیست، ولی ممکن است بشر با محدودیتی که دارد، هرگز علت و فلسفه آن را درک نکند. رجعت هم از این قانون بیرون نیست. هدف از آفرینش عالم، رسیدن انسان به کمال است. بر این اساس، خداوند او را موجودی مختار آفریده است. با وجودی که خداوند آخرین حلقه هدایت را، با بهترین دین و شریعت برانگیخت که تأمین کننده همه نیازهای دنیایی و آخرتی بشر است، ولی بیشتر مردم در برابر وی و به بهانه های گوناگون، از پذیرش دین سرباز زدند. چون مردم قدر نعمت وجود معصوم را ندانستند، خداوند آنان را از تربیت مستقیم معصوم محروم کرد. با ناکامی حکومت های غیرمعصوم، حجت الهی بر مردم تمام شد و بشر به این نتیجه رسید که کودکی بیش نیست و توان اداره خود را ندارد. بنابراین، خداوند آخرین ذخیره خود را از پس پرده غیبت خارج و به وسیله او موانع را برطرف می کند. در این راستا، عده ای از مؤمنان برای یاری و گروهی از کافران برای دیدن حکومت عدل و پی بردن به اشتباه خود، به این دنیا باز می گردند.
 
اهداف رجعت
1. گسترش دین اسلام
یکی از اهداف رجعت، گسترش و فراگیر شدن دین اسلام است. از آیات و روایات متعدد استفاده می شود که اسلام به عنوان دین پسندیده شده، بر ادیان تعریف شده چیره می گردد و بشریت خسته را، از پندارها و اوهام بشری رهایی می دهد و به زلال معرفت الهی و عدل جهانی رهنمون می شود. همچنین، حاکمیت سیاسی زمین، با رهبری اهل بیت علیهم السلام به دست مسلمانان می افتد و احکام اسلام بدون ترس و واهمه اجرا می شود. به همین دلیل، افرادی که در این راه تلاش کرده اند، برمی گردند تا برای گسترش دین مورد رضایت الهی، مبارزه و جهاد کنند.
 
2. تحقق وعده الهی
یکی از اهداف رجعت، تحقق وعده الهی و جانشینی مؤمنان بر زمین است. امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه 55 سوره نور فرمود: «آیا نمی دانی که بیشتر انبیا و ائمه در دنیا یاری نشدند و به شهادت رسیدند. این نصرت وعده داده شده، به هنگام رجعت پدیدار می شود».
 
3. ظهور قدرت الهی
روز رجعت، یکی از روزهای الهی و تجلی قدرت خداوند شمرده شده است. امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه 5 سوره ابراهیم فرمود: «روزهای خداوند سه روز است: روز قیام مهدی(عج)، روز رجعت و روز قیامت». در این سه روز، همه اسباب مادی با اختلاف مراتب از کار و تأثیر می افتد و عظمت الهی در نعمت یا نقمت و در عزت یا ذلت تجلی و ظهور می یابد.
 
4. گرفتن انتقام مظلوم از ظالم
رجعت، روز تجلی و مظهر عدالت الهی است که هم زمان با ظهور عدالت گستر جهانی، حضرت مهدی(عج) محقق می شود و از ستمگرانی که عالم را پر از ظلم و جور کرده اند، انتقام گرفته می شود. امام صادق علیه السلام فرمود: «نخستین رجعت کنندگان، امام حسین علیه السلام و یارانش و یزیدیانِ کربلا هستند تا از آنها انتقام گرفته شود؛ همان گونه که حضرت ویارانش را به شهادت رساندند».
 
5. خواری کافران و منافقان
یکی از اهدافی که در روایات بسیار تکرار شده و حتی در تعاریف رجعت هم انعکاس یافته، عزت مؤمنان و خواری منافقان است. امام باقر علیه السلام فرمود: «هیچ شخص نیک و بدی از این امت نیست، مگر اینکه رجعت می کند. مؤمنان برمی گردند تا عزیز شوند و چشمانشان روشن گردد، ولی منافقان و کافران برمی گردند تا خداوند خوارشان کند».
 
6. اقامه حدود و قصاص تعطیل شده
یکی از اهداف و حکمت هایی که می توان برای رجعت آورد و از روایات نیز استفاده می شود، اجرای حدود و قصاص تعطیل شده است. کسانی که مرتکب گناهی شده اند که موجب قصاص و اجرای حدود بوده، ولی با زر و تزویر توانسته اند از دست اجرای قانون الهی فرار کنند، برگردانیده می شوند تا قصاص و حدود الهی بر آنان اجرا شود.
 
7. زنده نگهداشتن روحیه انتظار
یکی از اهداف رجعت در روایات، زنده نگهداشتن روحیه انتظار فرج است که بهترین اعمال امت رسول خدا صلی الله علیه و آله به شمار می رود. اعتقاد به رجعت، این امید را در دل انسان زنده نگه می دارد که اگر پیش از ظهور آن حضرت از دنیا برود، خداوند او را برای یاری دین خود و دیدار با آن حضرت برمی گرداند و هیچ گاه ناامید نمی شود. در همان حال، اعتقاد به ظهور آن حضرت، آدمی را مطمئن می کند که روزی شاهد انتقام دنیایی مظلوم از ظالم خواهد بود.
 
8. ایجاد روحیه استقامت برای مؤمنان
یکی از اهدافی که برای رجعت آورده شده، ایجاد روحیه ایستادگی برای مؤمنان در برابر حوادث و ناملایمات است؛ زیرا انسانی که آینده را روشن نبیند، به راحتی می تواند مشکلات زودگذر را تحمل کرده و پایداری کند. از این رو، ائمه اطهار علیهم السلام مؤمنان را به بردباری دعوت و با وعده رجعت و زندگی در سایه دولت کریمه اهل بیت علیهم السلام ، آنان را امیدوار می کردند.
 
9. بزرگداشت مؤمنان در دنیا
یکی دیگر از اهدافی که در روایات برای رجعت ذکر شده، بزرگداشت مؤمنان و برخوردار شدن آنان از برکات الهی است. در جهانی که حق و باطل و عدل و ظلم قابل امتیاز نیست، مظلوم و ظالم و مؤمن و کافر، همه از بخشش های الهی به طور یکسان بهره مند هستند. پس باید زمانی فرا رسد که تنها مؤمنان در حد امکان از این موهبت های الهی استفاده کنند و مورد تکریم الهی قرار گیرند.
 
10. رسیدن به تکامل نهایی
مؤمنان خالص در مسیر تکامل معنوی، با موانع گوناگون دشمنان روبه رو بوده اند که از تکامل بازمانده اند. حکمت الهی اقتضا می کند آنها مسیر تکامل خود را، از راه بازگشت دوباره به این جهان به پایان برسانند و در بنا و گسترش حکومت حق شرکت جویند؛ زیرا شرکت در تشکیل و پیروزی چنین حکومتی، از بزرگ ترین افتخارات است. این کار، یکی از اهداف رجعت به شمار می آید.