تفاهم‌نامه برقراری سفر زیارتی به سوریه امضا شد


تفاهم‌نامه برقراری سفر زیارتی به سوریه امضا شد  تفاهم‌نامه آغاز مجدد اعزام زائران در پایان مذاکرات رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان و وزیر سیاحه و گردشگری سوریه به امضا رسید.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت در پایان سفر به سوریه و طی نشست و مذاکرات نهایی با وزیر گردشگری و سیاحه سوریه با بیان اینکه جلسات خوبی با مسوولان سوریه در حوزه‌های زیارتی داشته‌ایم، گفت: موضوع سلامت، رعایت پروتکل بهداشتی و امنیت زائران در برقراری مجدد این سفرها بسیار حائز اهمیت است و باز شدن این مسیر زیارتی خرسندی زائران ایرانی را موجب می‌شود.
 
وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای اعزام زائران افزود: برای پروازها و انتقال هوایی زائران هم باید مقدمات و تدابیر مناسب در این رابطه انجام شود.
 
محمد رامی مارتینی، وزیر سیاحه سوریه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر رئیس سازمان حج و زیارت و هیات همراه به سوریه اظهار داشت: معتقدم سفر شما گام موثری در نزدیکی دو دولت و ملت خواهد بود.
 
وی افزود: وزیر کشور سوریه نیز بسیار مشتاق راه اندازی سفر زائران ایرانی است و تاکید کرده تا موضوعات مربوط به اعزام زائران ایرانی را پیگیری و به نتیجه برسانیم.
 
وزیر سیاحه سوریه بر برقراری سفرهای زیارتی به منظور همکاری بیشتر دو کشور و دو ملت تاکید و عنوان کرد: حدود ۱۳هزار تخت در زینبیه آماده پذیرایی از زائران است. همچنین در صورت نیاز هتل‌های زیادی در دمشق برای ارائه خدمات به زائران در اختیار است و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.
 
وی همچنین با اشاره به مباحث طرح شده از سوی رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص پروازها گفت: در این رابطه نیز اگر تعداد زائران افزایش یابد می‌‌توانیم تعداد پروازها را افزایش دهیم.
 
‌در پایان این دیدار طرفین تفاهم‌نامه مربوط به اعزام زائران را به امضا رساندند‌.
 
‌رئیس سازمان حج و زیارت شامگاه یکشنبه در راس هیاتی به منظور انجام اقدامات و نهایی کردن تفاهم برای از سرگیری مجدد اعزام کاروان های زیارتی به سوریه به این کشور سفر کرده است.
 
وی طی این سفر چهار روزه با وزرای کشور ، گردشگری، بهداشت و نیز اوقاف سوریه در دمشق پیرامون این سفرها و مباحث مختلف مربوطه بحث و تبادل نظر کرد.
 
وی در روز نخست این سفر با سفیر کشورمان در دمشق ، وزرای اوقاف و نیز سیاحه و گردشگری سوریه و در دومین روز (سه شنبه) با وزرای کشور و بهداشت سوریه و نماینده ولی فقیه در این کشور دیدار کرد و امروز نیز طی مذاکراتی با طرف‌های سوری در نهایت تفاهمنامه مربوط به اعزام زائران کشورمان به سوریه را به امضا رساندند.‌‌