آماده‌سازی مسجدالحرام برای پایان مراسم حج تمتع 1442


آماده‌سازی مسجدالحرام برای پایان مراسم حج تمتع 1442  متولیان حج تمتع به منظور آمادگی برای حضور حجاج و پایان مناسک حج تمتع 1442 در حال آماده‌سازی هستند و علاوه بر استقرار نیروهای امنیتی، اقدام به شست‌شوی خانه خدا کردند.
 
آماده‌سازی مسجدالحرام برای پایان مراسم حج تمتع 1442
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، در روزهای پایانی مناسک حج تمتع ۱۴۴۲، متولیان خانه خدا برای حضور زائران در مسجدالحرام و طواف وداع در حال آمادگی هستند.
 
بر همین اساس، بیش از ۱۵۰ نیروی امنیتی در ورودی‌های مسجدالحرام و مسیر تردد زائران مستقر می‌شوند و امسال برای نخستین‌بار سعودی‌ها در ایام حج تمتع از بانوان به عنوان نیروهای امنیتی هم استفاده کردند. این امر در حالی بود که پیش از این، بانوان در عربستان محدودیت‌های بسیاری داشتند و حتی در سال‌های قبل حق رأی و رانندگی هم نداشتند.
 
با این وجود، امسال در ایام حج حدود ۳۰ بانوی امنیتی در مسجدالحرام حضور دارد تا ضمن حفاظت از خانه خدا، بر رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی نظارت داشته باشند.
 
علاوه بر این، امروز در عربستان دوازدهم ذی الحجه است و زائران خود را برای پایان مناسک حج تمتع و طواف نساء آماده می‌کنند. طواف نساء هفت دور گریدن دور خانه خدا است و پس از آن نماز آن اقامه می‌شود. البته فقهای اهل سنت به جای طواف نساء، طواف وداع به جای می‌آورند. بر همین اساس، متولیان خانه خدا فضا را برای حضور حجاج و ادای سایر مناسک حج آماده کرده و اقدام به شست‌وشو و ضدعفونی مسجدالحرام کردند.
 
امسال حدود هزار نفر از افراد ساکن عربستان حاجی می‌شوند و با توجه به برخی محدودیت‌ها، رفتن به مدینه منوره نیز از برنامه حجاج حذف شده است. در حالی که در سال‌های قبل از کرونا زائران کشورهای اسلامی از حدود یک ماه قبل از ایام حج به سرزمین وحی اعزام می‌شدند و علاوه بر تشرف به مکه مکرمه، توفیق زیارت مسجدالنبی (ص) و مدینه منوره را هم داشتند.