سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)


سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)  امروز اول ذی الحجه، سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) است، به میمنت همین ازدواج باشکوه در تقویم جمهوری اسلامی ایران، این روز، روز ازدواج نامگذاری شده است.
 
اولین روز از ماه حج و قربانی مصادف با سالروز پیوند آسمانی و ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است، آیاتی در قرآن وجود دارد که بر این اتفاق بزرگ تاریخ اسلام دلالت می کنند.
 
 
به میمنت همین ازدواج باشکوه در تقویم جمهوری اسلامی ایران، این روز، روز ازدواج نامگذاری شده است. جوانان ایرانی نیز این روز را برای وصلت و آغاز زندگی مشترک انتخاب می‌کنند تا به برکت‌ این روز عزیز و وصلت آسمانی زندگی پر برکتی داشته باشند.
 
ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)
 
ازدواج حضرت فاطمه سلام الله علیها و حضرت علی علیه السلام از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ شیعه است، زیرا سلسله امامان شیعه ثمره این ازدواج هستند. مطابق با احادیث، پیامبر اکرم (ص) به وحی الهی، حضرت فاطمه را به ازدواج علی علیه السلام در آورد.
 
سن ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س)
 
اکثر عالمان شیعه معتقدند که سن حضرت فاطمه زهرا (س) در زمان ازدواج، ۹ یا ۱۰ یا حداکثر ۱۱ سال بوده است. همچنین سن امیرمؤمنان (ع) ۲۱ سال و ۵ ماه بوده است.
 
خواستگاری حضرت علی علیه السلام
 
علی بن ابیطالب (ع) در پاسخ به برخی مهاجران که از او پرسیده‌اند چرا از فاطمه خواستگاری نمی‌کند، تاکید کرده است: «به خدا قسم چیزی ندارم.» سرانجام علی (ع) نزد رسول خدا (ص) رفت، ولی از روی شرم نتوانست درخواست خود را بگوید. در مرتبه سوم، از پیامبر درخواست ازدواج با فاطمه کرد و پیامبر فرمود: «آیا چیزی داری؟» امام علی (ع) در پاسخ به پیامبر (ص) گفت که جز زره چیزی ندارد.
 
حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام روایت می‌کنند: پیامبر اکرم صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِه به من فرمود: یا علی! گروهی از مردان قریش راجع به فاطمه زهرا سلام الله علیها مرا مورد عتاب قرار دادند و گفتند: ما خواستگار فاطمه بودیم و تو نپذیرفتی، اکنون او را به علی بن ابیطالب دادی.
 
من گفتم: به خدا قسم، من فاطمه را از شما رد نکردم و او را تزویج ننمودم، بلکه خدا خواستگاری شما را نپذیرفت و فاطمه را برای علی تزویج کرد؛ زیرا جبرئیل بر من نازل شد و گفت، خدای تعالی می‌فرماید: اگر من علی را خلق نمی‌کردم از حضرت آدم به بعد شوهری که شایسته فاطمه باشد در روی زمین نبود.
 
از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که خطاب به على علیه السلام فرمود: «لولاک یا على لما کان لفاطمه کفو على وجه الارض (یا على اگر تو نبودى، فاطمه را بر روى زمین کفوی نبود)«.
 
دارایی امیرالمؤمنین علیه السلام
 
رسول اکرم (ص) پس از کسب اجازه از حضرت زهرا (س) به نزد امیرالمؤمنین علی (ع) آمدند و با لبی خندان گفتند: یا علی! آیا برای عروسی چیزی داری؟ پاسخ داد: یا رسول الله پدر و مادرم قربانت، شما از وضع من کاملاً اطلاع دارید. تمام ثروت من عبارت است از یک شمشیر، یک زره و یک شتر. فرمود: تو مرد جنگ و جهادی و بدون شمشیر نمی‌توانی در راه خدا جهاد کنی، شمشیر از لوازم و احتیاجات ضروری تو است. شتر نیز از ضروریات زندگی تو محسوب می‌شود، باید به وسیله آن آبکشی کنی و امور اقتصادی خود و خانواده ات را تأمین کنی و برای اهل و عیالت کسب روزی نمایی و در مسافرت بارت را بر آن حمل کنی، تنها چیزی که می‌توانی از آن صرف نظر کنی همان زره است. من هم به تو سخت نمی‌گیرم و به همان زره اکتفا می‌نمایم.
 
در روایات دو نوع مهریه برای حضرت زهرا (س) مشخص شده است:
 
مهریه عادی یا به تعبیری مهریه‌ زمینی که همه زنان مسلمان دارند و دو نوع روایت در این مورد نقل می‌شود:
 
مهریه حضرت فاطمه زره‌ای بود از نوع بسیار محکم که آن را زره شمشیرشکن می‌گویند و آن از پوست دبّاغی نشده‌ قوچ و یا پوست بُز ساخته می‌شود و ارزش این زره چهارصد و به نقلی پانصد درهم بوده است.
 
مهریه حضرت زهرا (س) طبق روایات اسلامی پانصد درهم بوده است.
 
البته این دو روایت قابل جمع هستند و می‌توان گفت در حقیقت مهر حضرت فاطمه (س) همان زره حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام بود که آن را به پانصد درهم فروختند.
 
مهریه آسمانی: رسول الله (ص) فرمودند: مهریه فاطمه سلام الله علیها در آسمان یک پنجم زمین تعیین شده، پس کسی که با بغض فاطمه و فرزندانش، تا قیامت روی زمین راه برود حرام است. در روایتی دیگر از حضرت امام محمدباقر علیه السلام روایت شده که فرمود مهریه‌ فاطمه اطهر یک پنجم دنیا، یک سوّم بهشت و چهار نهر است که عبارتند از: نهر فرات، نیل در مصر، نهروان و نهر بلخ.
 
امیرمومنان به دستور پیامبر زره را فروخت و پول آن را به آن بزرگوار تقدیم داشت و پیامبر آن پول را به سه بخش تقسیم کرد، بخشی از آن را برای خریدن وسایل زندگی به عنوان جهیزیه، و بخش دیگر آن را برای تهیه عطریات عروسی قرار داد و سومین بخش آن را نزد «ام سلمه» سپرد تا به هنگام فرارسیدن شب عروسی آن را به امیر مومنان باز گرداند تا بتواند از میهمانان خویش پذیرایی کند.
 
خواندن خطبه عقد در مسجد
 
پیغمبر صلی الله علیه وآله به امیرالمؤمنین فرمودند: یا علی تو زودتر به مسجد برو و من نیز از عقب تو می‌آیم، تا در حضور مردم مراسم عقد را برگزار کنیم و خطبه بخوانیم.
 
علی (ع) مسرور و خوشحال به جانب مسجد حرکت نمود. ابوبکر و عمر را در بین راه ملاقات کرد، آن‌ها از جریان کار جویا شدند، گفت: رسول خدا دخترش را به من تزویج کرد، هم اکنون پیامبر در راه است تا در حضور جمعیت، مراسم عقد و خطبه خوانی را انجام دهد.
 
پیغمبر (ص) در حالی که صورتش از سرور و شادمانی می‌درخشید به مسجد تشریف برد، و به بلال حبشی فرمودند: مهاجر و انصار را در مسجد جمع کن.
 
هنگامی که مردم جمع شدند، بر فراز منبر رفت و پس از حمد و ثنای خدا فرمود:‌ ای مردم آگاه باشید که جبرئیل بر من نازل شد و از جانب خدا پیام آورد که مراسم عقد ازدواج علی و فاطمه علیها سلام در عالم بالا و در حضور فرشتگان برگزار شده و دستور داده که در زمین نیز آن مراسم را انجام دهم، و شما را بر آن گواه بگیرم.
 
دعای پیامبر (ص) در حق عروس و داماد
 
على علیه السّلام مى ‏گوید: رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم دخترش را به ازدواج من درآورد و آنگاه نزد من آمده دستم را گرفته و فرمود: با یاد و نام خدا برخیز و بگو: «على برکة اللَّه، و ما شاء اللَّه، و لا قوّة إلّا باللَّه، و توکّلت على اللَّه» - یعنى: بر سفره برکت خدا می ‏نشینم، و راضى می‏شوم بر آنچه او بخواهد، همانا قدرت و قوّتى نیست مگر از جانب خدا، پس به او توکّل می ‏کنم و یارى می ‏طلبم.
 
سپس مرا کنار فاطمه نشانید و گفت: خداوندا! اینان محبوبترین مردم در نزد من مى‏ باشند، پس آنان را دوست بدار، و خیر و برکت به ذریه آن‌ها عطا کن، و آنان را از هر آسیبى حافظ باش، من آن‌ها و نسل شان را از شرّ شیطان فریبکار به تو مى ‏سپارم.
 
بخشیدن پیراهن عروس
 
پیامبر خدا برای شب عروسی فاطمه علیهاسلام پیراهنی آماده ساخت و ایشان پیراهن دیگری نیز داشت که پوشیده و اصلاح شده بود. شب عروسی او بود که بی نوایی در خانه‌ پیامبر آمد و از ایشان لباس طلبید. حضرت فاطمه سلام الله علیها برخاست و نخست پیراهن اصلاح شده‌ خویش را در بسته‌ای نهاد تا در راه خدا به او انفاق کند، اما ناگهان آیه‌ شریفه‌ قرآن را به خاطر آورد که:
 
«لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون.»
 
«شما به اوج نیکی و نیکوکاری نخواهید رسید مگر آنکه از آنچه دوست می‌دارید در راه خدا انفاق نمایید.»
 
لذا «فاطمه (س)» بازگشت و پیراهن عروسی خویش را از تن درآورد و به آن زن بینوا انفاق کرد و خود همان جامه‌ عادی خویش را پوشید. هنگامی که خواستند عروس گرانمایه را به خانه‌ امیر مومنان ببرند، فرشته‌ وحی فرود آمد و پس از سلام بر پیامبر گفت:‌ ای پیامبر خدا! پروردگارت درود نثارت می‌کند و به من دستور داده است که سلام و درودی گرم نثار «فاطمه» نمایم و به همراه من ارمغانی از لباس‌های بهشت نیز که از دیبای سبز تهیه شده است برای او فرستاده است.
 
توصیه‌های رسول خدا (ص) به حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)
 
هنگامی که کاروان عروس به خانه رسید، پیامبر، امیر مومنان را فراخواند و پس از آمدن او دخت سرفرازش را خواست و دستش را گرفت و در دست علی علیه السلام نهاد و فرمود: «علی جان! خداوند دخت پیامبر را به تو مبارک سازد.»
 
و افزود:یا علی! هذه «فاطمه» ودیعتی عندک! یا علی! نعم الزوجه «فاطمه»! و یا «فاطمه»! نعم البعل علی؟!
 
علی جان! این فاطمه است و امانت من نزد توست! فاطمه شایسته‌ترین همسر برای توست؛ و آنگاه فرمود:‌ای «فاطمه» علی شایسته‌ترین شوهر است؛ و دست‌های مقدس را بسوی آسمان گشود و نیایشگرانه زمزمه کرد که:
 
بار خدایا! نیکی‌ها و برکات خویش را بر این دو فرود فرست، و در فرزندان و نسل پاکشان برکت قرار ده!
 
بار خدایا! این دو تن محبوب‌ترین انسان‌ها نزد من هستند، پس تو نیز آنان را دوست بدار و از سوی خویش حافظ و نگهبان بر آنان بگمار. بار خدایا! من این دو تن را با نسل پاکشان، از شیطان رانده شده و شرور و وسوسه‌های آن، به تو پناه می‌دهم.
 
آنگاه آبی خواست و جرعه‌ای از آن را به سبک خاصی متبرک ساخت و از آن قطراتی بر سر و سینه و میان شانه‌های دخت گرانقدر و داماد ارجمندش افشاند؛ و دستور داد بانوان، عروس و داماد را در سرای جدیدشان به خدا سپارند و بروند.
 
ثمره این ازدواج
 
ثمره این ازدواج مبارک درخت گهربار امامت است. از ازدواج مبارک این دو عزیز، چهار فرزند والاگُهر دیده به جهان گشودند، که به ترتیب سن عبارتند از: امام حسن مجتبی علیه‌السلام، امام حسین علیه‌السلام، زینب کبری سلام الله علیها، ام کلثوم سلام الله علیها و البته حضرت محسن علیه‌السلام نیز پیش از تولد بر اثر ضربات دشمنان اسلام در وجود مادرش به شهادت رسید.