ازدیوارنگاری یادبود شهدای منا در تهران رونمایی شد


ازدیوارنگاری یادبود شهدای منا در تهران رونمایی شد  
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، تابلو شهدای فاجعه منا اثراستاد بدرالسماء در نزدیکی ساختمان سازمان حج و زیارت بر روی دیوار نقش بست.
 
در آیین رونمایی ازاین دیوارنگاره که دریادبود شهدای منا بر روی دیوارساختمانی در ورودی مترو توحید نقاشی شده است حجج الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری همچنین آقایان برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری و محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران و جمعی از مسئولان سازمان حج و زیارت ، بعثه مقام معظم رهبری و شهرداری تهران حضور داشتند.
 
 
در آیین رونمایی از تابلو یادبود شهدای فاجعه منا که به پیشنهاد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با همکاری سازمان زیباسازی به شکل دیوارنگاره نقاشی شده است نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت درسخنانی با تقدیر از دست اندرکاران این اقدام فرهنگی و هنری ، از فاجعه منا بعنوان یکی از غم انگیزترین حوادث حج یاد کرد که بدلیل بی تدبیری عربستان اتفاق افتاد.
 
 
حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد این فاجعه تلخ و غم بار تصریح کرد: اقداماتی که با هدف فراموش نشدن این فاجعه صورت می گیرد قابل تقدیر است.
 
 
وی گفت: دردوم مهرماه سال 1394 در روز عید قربان زائرانی که به مصداق آیه "وَ مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً إِلَى اللَّهِ" مهمان خدا بودند درسرزمین منا شهید شدند و سعودی ها به وظیفه کامل میزبانی خود عمل نکردند.
 
 
نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت همچنین بر لزوم زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا تاکید کرد و از احداث بنای یادبود شهدای مکه و منا در ورودی بهشت زهرا (س) با همکاری این سازمان در آینده خبر داد.
 
 
برپایه این گزارش ، در این آیین آقای ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری  درباره مراحل اجرای این دیوارنگاره توضیحاتی داد و ابراز امیدواری کرد که این سازمان بتواند با اقدامات خود در مسیر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان همچنان گام بردارد.
 
 
آقای حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران هم از اقدام سازمان زیباسازی شهرداری برای بیادگارگذاشتن این اثر ارزشمند تقدیر کرد و فاجعه منا را نشاندهنده ناکارآمدی و ناتوانی حکام سعودی در رابطه با فریضه باشکوه حج دانست که در آن زائران بیش ازهفتاد کشور دچار مصیبت شدند .
 
 
این گزارش حاکیست، سعید چاواری مجری این دیوارنگاره درگفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج ، با بیان اینکه برای اجرای این اثردو نفر نزدیک به چهل روز کار کردند، گفت: این دیوارنگاره 200 متر مربع مساحت دارد و با رنگ اکریلیک اجرا شده و با لاک ورنی مقاوم سازی شده است.
 
 
گفتنی است تابلواستاد رضا بدر السما برای شهدای منا برگرفته از نقوش و طرح‌های ایرانی است و درآن رنگ‌های گرم به‌وفور استفاده شده است که تداعی تشنگی زائران خانه خدا و خوف و رجای ناشی از این فاجعه است، از نگاهی دیگر رستگاری عروج شهدای منا به همراه رقصی سماع گونه به تصویر کشیده شده است.
 
 
در این اثر آیه ۱۰۰ سوره «نساء» با موضوع اجر و پاداش شهادت در راه هجرت به خانه خدا در حاشیه تابلو کار شده‌ است؛ همچنین آیه ۲۵ سوره حج در حاشیه خانه خدا نوشته شده است که بیانگر وجود عذابی دردناک برای کسانی است که در سرزمین خانه خدا دست به ستم علیه زائران و مسلمانان می‌زنند، این دو آیه دو سمت از فاجعه منا را به تصویر می‌کشد.
 
 
گفتنی است در روز دوم مهر ۱۳۹۴ هم‌زمان با عید قربان درخیابان 204 مسیر رفتن به  مراسم رمی جمرات به دلیل برنامه‌ریزی اشتباه سعودی‌ها، ازدحام حجاج باعث شهید شدن زائران کثیری از جمله ۴۶۴ حاجی ایرانی شد.