کمیته‌های راهبردی حج ایران و افغانستان تشکیل می‌شود

کمیته‌های راهبردی حج ایران و افغانستان با حضور کارشناسان و مسئولان مربوطه در حوزه های آموزش، پژوهش و اجرایی به منظور انتقال تجربیات تشکیل می‌شود.

ستاد حج وزیارت صدا و سیما به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از حج، دکتر امین‌الدین مظفر معاون وزیر ارشاد ، حج و اوقاف و مسئول مستقیم امور حج افغانستان و هیئت همراه امروز با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در محل سازمان حج و زیارت دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار که آقای اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت و حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی اخویان مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری نیز حضور داشتند، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت مردم کشور افغانستان را افرادی بسیار کوشا در جبهه‌های مختلف توصیف و اظهار کرد: افغانستان، کشوری است که شخصیت‌های ارزنده ای را در طول تاریخ تربیت کرده است اما از جور روزگار دست خوش حوادث مختلف قرار گرفته و متاسفانه برخی از درگیری‌ها، زخم های بزرگی به این کشور وارد کرده است.
وی با بیان اینکه دو بعثه حج جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان در موسم حج ارتباطات بسیار خوبی دارند و به تبادل تجربیات می‌پردازند، یادآور شد: هر چه اینگونه تعاملات در حوزه حج میان کشورهای اسلامی افزایش یابد، به بهینه شدن فعالیت ها منجر خواهد شد.  
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه زائران خارجی امسال نتوانستند به دلیل شیوع ویروس کرونا در مراسم حج حضور یابند ، تصریح کرد: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری از این فرصت استفاده کرده و با تشکیل کارگروه‌های 21 گانه به آسیب‌شناسی مباحث حج و زیارت در حوزه‌های مختلف پرداختند. در این جلسات کارشناسان و متخصصان مربوطه ضمن آسیب شناسی و بررسی مشکلات، اصلاحات و تغییرات لازم را ارائه کردند که این نظرات در جلسات مشترک با حضور مسئولان عالی در مجموعه سازمان حج و بعثه بررسی شد و به تایید رسید.
وی افزود: به یقین پویایی هر مجموعه موجب بالندگی و پیشرفت خواهد بود، اگر هر مجموعه ای پویا نباشد به اضمحلال می‌انجامد باید همه به این مسئله توجه کنیم و در مسیر بهینه‌شدن برنامه‌های حج و زیارت گام بر داریم.
معاون وزیر ارشاد و حج اوقاف افغانستان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام آقای محمد قاسم حلیمی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف جمهوری افغانستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران و افغانستان دو کشور برادر هستند که علاوه بر مشترکات فراوان، مناسبات بسیار خوب و طولانی درهمسایگی داشته و دارند که آن را در طول تاریخ بین همدیگر حفظ و نگهداری کرده‌اند و تعاملات نیز براساس همین همسایگی صورت گرفته است.
وی با ابراز تاسف از تعطیلی حج به دلیل شیوع ویروس کرونا ، از بلاتکلیفی کشورهای اسلامی در خصوص حج آینده انتقاد کرد و گفت: متاسفانه عربستان همچنان کشورهای اسلامی را در بی‌خبری قرار داده است و در مورد برگزارشدن یا برگزارنشدن حج آینده تاکنون اطلاع رسانی نکرده و همین موضوع موجب سردرگمی زائران شده است.
دکتر مظفر به اقدامات وزارت ارشاد ، حج و اوقاف افغانستان برای بهره‌گیری از فرصت تعطیلی حج به دلیل شیوع ویروس کرونا اشاره و تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی ، برای بهینه‌سازی در عرصه‌های مختلف تلاش‌هایی را انجام داده‌ایم. البته فعالیت‌های امورحج در افغانستان و ایران متفاوت است، زیرا در ایران، سازمان حج و زیارت به صورت مستقل فعال است اما در افغانستان، وزارت خانه در سه بخش ارشاد، حج و اوقاف فعالیت می‌کند.
وی با بیان اینکه جمعیت افغانستان بیش از 35 میلیون نفر است و هر سال بیش از 30 هزار نفر از این کشور به حج اعزام می‌شوند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه حج و زیارت تجربیات بسیار گرانبها و موفقی دارد و آمادگی داریم برای انتقال این تجربیات، تعاملات بیشتری داشته باشیم.
در این دیدار آقایان سید حجت الله، رئیس مجمع علمی، محراب دانش و غلامعلی کلانتری مشاوران وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان در بخش های ارشاد و مساجد و اوقاف؛ نیز به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود بمنظور تبادل تجربیات بین دو طرف پرداختند.
این گزارش حاکیست، آقای اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت نیز در این جلسه با اشاره به نامعلوم بودن وضعیت حج آینده یادآور شد: یکی از موضوعات مهم دست اندرکاران حج، مشخص شدن وضعیت حج می باشد زیرا زمان به سرعت در حال گذر است و با محدودیت وقت برای برنامه‌ریزی‌ مواجه هستیم و تا امروز خبر رسمی مبنی بر  برگزارشدن و یا برگزار نشدن حج نداریم.
در پایان این جلسه مقرر شد که کمیته‌های حمل و نقل داخلی و هوائی، تغذیه و تدارکات، اسکان و اعزام تشکیل شود و با حضور کارشناسان و مسئولان مربوطه در حوزه های آموزش، پژوهش و اجرایی انتقال تجربیات مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در قالب تفاهم‌نامه میان دو طرف امضاء شود.