حجت‌الاسلام والمسلمین نواب : سردار سلیمانی منطقی محکم و دور از تعصب داشت/ جهان‌بینی وسیع حاج قاسم ستودنی بود


حجت‌الاسلام والمسلمین نواب:  نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت سردار سلیمانی را دارای منطق محکم توصیف کرد و گفت: این شهید عزیز می‌توانست هر کس را با منطق خود قانع کند، لیکن در برابر حرف منطقی دیگران از خود تعصب نشان نمی‌داد و آن را پس از دقت و بررسی قبول می‌کرد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، در کنگره بین‌المللی سرداران شهید مقاومت و اربعین که سه شنبه شب(9 دی ماه) به صورت برخط برگزار شد شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس را از بهترین و فعال‌ترین نیروهای جبهه مقاومت در مقابل استکبار دانست و گفت: ایشان با حضور خود در جبهه‌های مختلف عراق، سوریه و کشورهای دیگر، نیروهای استکبار جهانی را به نابودی کشاند و مظلومان را از ستم آن‌ها رهایی داد.
وی ادامه داد: شهید سلیمانی و همراهانش که در این عملیات بسیار بزدلانه مزدوران آمریکایی به شهادت رسید، دارای ویژگی‌ها و خصوصیات مختلفی بود؛ یکی از این ویژگی‌ها ایمان کامل به راه انتخابی خود داشت یعنی از بن دندان اعتقاد داشت که راه صحیح همین راه است و باید همین راه را دنبال کرد و برای این راه سرمایه‌گذاری می‌کرد؛ شب و روز نداشت و در این زمینه تلاش می‌کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت سردار سلیمانی را دارای منطقی محکم توصیف کرد و بیان داشت: وقتی در مقابل دیگران از منطق خود دفاع می‌کرد، حتی کسانی که سال‌ها در مسأله‌ای تحقیق کرده بودند در مقابل ایشان قانع می‌شدند و این نشان از ایمان قوی و منطق محکم این شهید والامقام دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب سردار سلیمانی را فردی معرفی کرد که به دنبال راه‌های بهتر در حل مسائل بود و گفت: ایشان به نظر و فکر دیگران احترام می‌گذاشت و بر نظر خود تعصب بی جا نداشت.
وی درباره آزادگی سردار سلیمانی اظهار داشت: برخی گرفتار منیت‌های دنیایی هستند و پست، جایگاه، درجه و شئون اجتماعی و.. آنان را اسیر می کند، در صورتی که شهید سلیمانی آزاده بود؛ ایشان در یکی از صحبت‌هایش می‌گفت که خدمت رهبر معظم انقلاب بودیم که به افراد هدایایی می‌دادند و به من نشان دادند، ولی من خوش‌تر داشتم که به من انگشتر خود را بدهند. یعنی او به دنبال بعد معنوی مسائل بود.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره سادگی این شهید والامقام سخن گفت و افزود: حاج قاسم سلیمانی حق مأموریت و اضافه کاری نمی‌گرفت و از این مسائل عبور کرده و آزاد بود و گرفتار نبود.
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب جهان‌نگری وسیع ایشان را ستود و گفت: همه انسان‌ها مورد احترام و تکریم هستند؛ اما انسان‌هایی که معارف دینی به آن‌ها نرسیده است و مستضعف هستند، نیز بندگان همین خدا هستند و ایشان تأسف و غصه می‌خورد که ما نتوانسته‌ایم خوب کار کنیم که دشمنان اسلام بر برخی از مسلمانان اثر گذارده و داعش را به وجود آوردند که فکر می‌کنند بریدن گردن جوان شیعه و پیرو اهل بیت موجب رفتن آنها به بهشت می‌شود. 
وی تشییع شهید سلیمانی را در تاریخ بی‌سابقه توصیف کرد و توضیح داد: مردم کربلا، نجف، کاظمین و ... این شهیدان را تکریم کردند و در ادامه شهید سلیمانی در مشهد، قم و تهران تشییع شد و در نهایت کنار همرزمان کرمانی خود به خاک سپرده شد.
تشییعی که در امواج عشق و علاقه مردم کرمان از حرکت ایستاد و دفن پیکر وی با تآخیر روبرو شد و این امر در تاریخ بی نظیر بود.
برپایه این گزارش ، آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی از مراجع تقلید هم در پیامی به کنگره بین‌المللی سرداران شهید مقاومت و اربعین، اظهار کرد: سردار  شهید ما حاج قاسم سلیمانی که بنده او‌ را شهید فاطمی می‌دانم، عاشق زهرای مرضیه بود و هیچگاه اقامه عزای آن بانو از یاد و  خاطرش نمی‌رفت.
وی با بیان اینکه اخلاص، ایمان، استقامت، صبر، جهاد و شجاعت شهید سلیمانی موجب سعادتش شد، افزود: هیچ شأن و منزلتی در راه حفظ دین و کیان اسلام ناب برای خود قائل نبود و به راستی از فاطمه الگوگرفته بود و پاداش مجاهدت  را با شهادت در ایام فاطمیه دریافت کرد.
آیت‌الله العظمی نوری همدانی تاکید کرد: حفظ این نظام اسلامی که ولایت فقیه رکن آن است واجب است  بنابراین  تضعیف آن حرام می باشد.
این گزارش حاکیست آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز دراین کنگره با موضوع سرداران شهید، الگوهای تربیت‌یافته مکتب حسینی سخن خود را آغاز و تصریح کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، دو شخصیتی بودند که با ویژگی کسب و توجه به رضایت الهی وارد میدان مبارزه شدند و تمام عمر خود را در راه مبارزه صرف کردند و پایان راهشان هم به شهادت انجامید. 
وی شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس را تربیت شده مکتب امام حسین(ع) دانست و شهادت این دو شهید را باعث رویش انقلاب عنوان کرد.
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره جنبه جهاد فرهنگی شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس، گفت: ایشان در جلوگیری از بسط فرهنگی و شبیخون دشمن فعال بود.