پیشنهاد راه‌اندازی دوره آموزشی تفسیر قرآن با موضوع حج و حرمین شریفین


پیشنهاد راه‌اندازی دوره آموزشی تفسیر قرآن با موضوع حج و حرمین شریفین  سرپرست حجاج ایرانی در دیدار اعضای مجمع عالی تفسیر قرآن حوزه علمیه قم برای راه‌اندازی دوره آموزشی تفسیر قرآن با موضوع حج و حرمین شریفین در حوزه علمیه استقبال و در همکاری حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت اعلام آمادگی کرد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، هیئتی از مجمع عالی تفسیر قرآن کریم حوزه علمیه قم با حضور در دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت با حجت‌الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کردند.
سرپرست حجاج ایرانی در این جلسه بر اهمیت توجه به مباحث قرآنی اشاره کرد و گفت: قرآن در زندگی انسان‌ بسیار تاثیرگذار است و باید از این کتاب آسمانی بیشتر بهره گرفت، تفسیر قرآن به عنوان متون درسی سالهاست به صورت جدی در حوزه‌های علمیه و مراکز آموزشی تدریس می شود.
وی بر کاربردی کردن تفسیر تاکید کرد و یادآور شد: وقتی طلاب پای درس تفسیر حضور پیدا می‌کنند، اگر متن تفسیری به صورت کاربردی برای آن‌ها بیان شود، این تفسیر تاثیرگذار است، همچنین بخشی از نیازها جامعه را پاسخگو خواهد بود.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر نیازشناسی و برنامه‌ریزی متناسب با نیازهای جامعه اظهار کرد: این موضوع بسیار مهم است تا بتوان متناسب با آن اقدام و فعالیتی انجام داد. همچنان که برای استنباط احکام، فقه و اصول به صورت کاربردی به طلاب آموزش داده می‌شود، باید راهکارهای کلیدی و اصولی برای فهم و بیان تفسیر قرآن هم آموزش داد شود تا دانش پژوه بتواند پس از چند سال فعالیت آموزشی، تفسیر را به صورت کاربردی اجرا کند؛ از این‌رو تربیت افراد متخصص در این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است.
وی خواستار توجه بیشتر حوزه‌های به موضوه انس با قرآن شد و تصریح کرد: انس با قرآن از طریق ارتباط زیاد با این کتاب آسمانی انجام می‌شود و وقتی طلاب رجوع‌شان به قرآن بیشتر شود، این انس به خودی خود بدست می‌آید.
سرپرست حجاج ایرانی در پایان به اعضای مجمع عالی تفسیر قرآن پیشنهاد کرد: یکی از نیازهای حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج، پرداختن به تفسیر قرآن کریم با موضوع حج و حرمین شریفین است، این مجموعه آمادگی دارد تا در تفسیر آیات مربوط باحج، اماکن اسلامی و حرمین شریقین همکاری کرده و یا دوره آموزشی آن را در قم برای طلاب برگزار کند.
براساس این گزارش، استاد ابوالفضل بهرامپور، مفسر قرآن کریم در این جلسه با اشاره به انتشار کتاب پیمان پارسایی با موضوع آیات حج گفت: این کتاب از سوی موسسه فرهنگی و هنر مشعر وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت منتشر شده که مورد استقبال خوانندگان هم قرار گرفته است در این کتاب تلاش کردیم تا خوانندگان عزیز با مفاهیم آیات کریمه حج آشنا شوند.
گفتنی است، در این جلسه اساتید حجج‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا علم‌الهدی عضو هیئت مدیره مجمع عالی تفسیر قرآن کریم، سیدمرتضی میرکتولی دبیر مجمع عالی تفسیر، سیدمحمد حسینی، استاد تفسیر حوزه علمیه قم و عضو هیئت مدیر مجمع عالی تفسیر، حسین بنیادی دبیرمجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، صادق صالحی معاون مجمع عالی تفسیر و استاد ابوالفضل بهرام پور مفسر قرآن کریم حضور داشتند.