فعالیت‌های پژوهشکده حج و زیارت در جهان بی‌نظیر است


فعالیت‌های پژوهشکده حج و زیارت در جهان بی‌نظیر است  فعالیت‌های پژوهشکده حج و زیارت در جهان بی‌نظیر است
 
رییس پژوهشکده حج و زیارت فعالیت‌های آن را در جهان بی‌نظیر خواند و گفت: تولیدات پژوهشکده به عنوان منابع دست اول در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، دکتر میرزا علیزاده رییس پژوهشکده حج و زیارت در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و رونمایی از مجموعه آثار فاجعه منا که امروز پنجشنبه (25 آذرماه) در قم برگزار شد، به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این پژوهشکده پرداخت.
وی با بیان اینکه فعالیت‌های پژوهشکده حج و زیارت در جهان بی‌نظیر است، گفت: برخی از پژوهشگران غربی اذعان داشته‌اند که پژوهش‌های خود را با مراجعه به آثار پژوهشکده حج و زیارت به پایان رسانده‌اند.
رییس پژوهشکده حج و زیارت محتوایی را که پس از جمهوری اسلامی ایران در حوزه دین به ویژه در حوزه حج تهیه شده است بهت آور خواند و اظهار داشت: این پژوهشکده به تلاش و زحمات بزرگانی که در این حوزه تلاش کرده و قلم زده‌اند افتخار می‌کند.
وی پژوهش درباره بیانیه گام دوم انقلاب را از رویکردهای پژوهشکده حج و زیارت عنوان کرد و گفت که بیانیه گام دوم طراحی ساز و کار جمهوری اسلامی ایران برای اداره کشور و روزآمد کردن نیازهای انقلاب در حوزه تبیین قرائت اهل بیت (ع) از اسلام ناب است.
میرزا علیزاده با بیان این‌که بیانیه گام دوم با استفاده از نخبگان حوزه و دانشگاه نوشته شده است، چشم انداز پژوهشکده در این زمینه را  پیام‌های حج رهبر معظم انقلاب عنوان کرد.
وی با اشاره به مجموعه آثار فاجعه منا و نرم افزار آن که در این مراسم رونمایی خواهد شد، از این منبع برای تاریخ فاجعه منا به عنوان یکی از منابع دست اول یاد کرد و از افرادی که در پدید آمدن آن نقش داشته‌اند، تقدیر و تشکر کرد.
 
روایت زائران غیر ایرانی از فاجعه منا ثبت و ضبط شود
 
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران خواستار استفاده از ظرفیت های بین‌المللی مانند جامعه المصطفی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای ثبت و ضبط روایت‌های غیرایرانیان از فاجعه منا شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی امروز پنجشنبه (25 آذرماه) در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و رونمایی از مجموعه آثار فاجعه منا، خواستار ضبط روایت‌های زائران غیر ایرانی از فاجعه منا شد.
وی با اشاره به حضور خود در موسم حج سال 94 که فاجعه منا در آن سال رخ داد، یاد شهدای این فاجعه را گرامی داشت و حادثه مسجدالحرام و فاجعه منا را باور نکردنی خواند.
رییس بنیاد شهید افزود: چطور ممکن است در یک نظام کاملا پلیسی و امنیتی که حتی درباره ایستادن شما هم اظهارنظر می‌کردند این اتفاق رخ دهد و بسیاری از زائران کشورهای مختلف جهان جان خود را از دست بدهند و صدای کسی هم در جهان در نیاید.
وی با اشاره به اقداماتی که در بازگشت پیکر شهدا صورت گرفت، گفت:‌ بنیاد شهید و امور ایثارگران آمادگی دارد که اگر زمینه طرح دعوای بین‌المللی علیه عربستان صورت گیرد، به عنوان متولی امور شهدا نقش آفرینی خود را داشته باشد.
معاون رییس جمهور با بیان این‌که الآن دوره ، دوره جنگ روایت‌ها است و از صدر اسلام نیز جنگ ، جنگ روایت‌ها بوده است، گفت: با گذشت تاریخ، دیگران آنگونه موضوعات را می‌فهمند که برای آنها روایت می‌شود و ما باید روایت حقایق را به درستی، قوت و قدرت انجام دهیم تا اثرگذار باشد.
وی خاطرنشان کرد: باید مکتب فکری را که سبب چنین جنایت‌هایی می‌شود رسوا کرد چراکه هیچ ارزشی برای جان آدم‌ها قائل نیستند و جان انسان در مکتب فکری آنان فاقد هرگونه ارزشی است.
قاضی زاده هاشمی خواستار استفاده از ظرفیت های بین‌المللی مانند جامان محترم عه المصطفی و نیز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای ثبت و ضبط روایت‌های غیرایرانیان از فاجعه منا شد.