چرا مرجعیت فقید شیعه با بازسازی بقیع مخالفت کرد؟


چرا مرجعیت فقید شیعه با بازسازی بقیع مخالفت کرد؟  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، ۹۶ سال از هجوم وهابیت سرزمین حجاز به قبرستان بقیع و تخریب بارگاه و قبور بزرگان اسلام و خویشاوندان پیامبر اکرم (ص) می‌گذرد؛ در این سال‌ها و با وجود تلاش فعالان دینی، فرهنگی و سیاسی جامعه تشیع، دولت عربستان یک بار موضوع بازسازی این مکان تاریخی اسلام و شیعه را به میان آورده است.
 
قبرستان بقیع به دلیل جای دادن مزار ۴ امام شیعیان و به نقلی مزار حضرت فاطمه (س) از ارزش تاریخی بالایی در اسلام و تشیع برخوردار است که تخریب آن از سوی وهابیان، به سال ۱۹۲۶ میلادی (۱۳۴۴ هجری قمری) باز می‌گردد.
 
نیم قرن پس از رخداد تخریب بقیع، گروهی از کشورهای تونس و مراکش، پیام دولت عربستان را برای امام خمینی(ره) می‌آورند که هدف آن، صدور جواز بازسازی حرم بقیع از طرف مرجعیت شیعیان بوده است.
 
امام خمینی (ره)، فرستادگان کشورهای یاد شده را نزد آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی می‌فرستند اما، آیت‌الله گلپایگانی با این پیام مشروط مخالفت می‌کنند و می‌گویند که «اگر تمام مراجع با چنین پیغامی موافقت کنند، من به تنهایی مخالف هستم. حتی اگر در این مسیر جان دهم».
 
در حالی که زمزمه‌هایی از کشور پاکستان برای بازسازی مشروط حرم بقیع به گوش می‌رسد، فطرس‌مدیا دلیل این مخالفت مرجعیت فقید تشیع را بررسی کرده است که در فیلم زیر مشاهده کنید: