سلامتی حجاج در شرایط کنونی در اولویت قرار گیرد/ عدم استطاعت جسمی ۵۲۸ زائر زیر ۶۰ سال


سلامتی حجاج در شرایط کنونی در اولویت قرار گیرد/ عدم استطاعت جسمی ۵۲۸ زائر زیر ۶۰ سال   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس،نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تشکیل شد.
 
پایان معاینات پزشکی ۴۶ هزار زائر خانه خدا
 
در این جلسه اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت از بررسی‌های انجام شده درخصوص احتمالات مختلف درباره حج آینده گزارشی ارائه کرد و گفت: با توجه به اینکه مسؤولان عربستانی، کشورهای اسلامی را درباره وضعیت حج آینده همچنان دربلاتکلیفی نگاه داشته‌اند، سازمان حج و زیارت در نشست‌های کارشناسی در راستای حفظ آمادگی برای اجرای حج احتمالات مختلف و الزامات آن را بررسی کرد و این موارد در جلسه شورای عالی حج نیز مطرح خواهد شد. 
 
وی از تدوین پروتکل‌های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت و هیأت پزشکی حج برای حفظ سلامت زائران خبر داد و افزود: معاینات پزشکی بیش از ۴۶ هزار زائر زیر ۶۰ سال به پایان رسیده است.
 
سلامت ۵۲۸ زائر زیر ۶۰ سال تأیید نشده است
 
در ادامه این جلسه سیدعلی مرعشی، سرپرست مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: از مجموع زائران زیر ۶۰ سال که معاینه شده‌اند، شرایط ۵۲۸ نفر تایید نشده است.
 
وی همچنین از رایزنی‌های مسئولان وزارت بهداشت کشورمان با نماینده سازمان بهداشت جهانی درمنطقه در مورد شیوع ویروس کرونا گزارش داد و به افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری در عربستان در روزهای گذشته اشاره کرد. 
 
سلامتی و صلاح زائر در شرایط کنونی در اولویت قرار گیرد
 
برپایه این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با اشاره به تدابیری که عربستان در شهرهای زیارتی و اماکن متبرکه در مدینه منوره و مکه مکرمه برای مقابله با ویروس کرونا اتخاذ کرده است، گفت: در شرایط کنونی هم در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های حج پیش رو باید سلامتی و صلاح زائر در اولویت قرار گیرد و درصورتی که حج با هر میزان سهمیه‌ای برگزار شود، برای حفظ امنیت و سلامت زائر پروتکل های بهداشتی هر دو کشور رعایت شود. 
 
در ادامه این جلسه برنامه‌های هفته حج که از اول تا هفتم ماه ذی القعده (سوم تا نهمتیرماه) برگزارخواهد شد، مطرح و حاضران دیدگاه خود را برای برگزاری هرچه بهتر برنامه‌های این هفته بیان کردند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در آغاز این جلسه فرارسیدن سالروز شهادت رئیس مذهب جعفری امام صادق(ع) را تسلیت گفت و یکی از توصیه‌های مهم آن حضرت را برپایی نمازعنوان کرد.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از کتاب‌های حدیث مربوط به روایات نقل شده از امام صادق و امام باقر (علیهما السلام) است، افزود: این دو بزرگوار از بسترها و زمینه های موجود عصر خویش بهره جسته و توانستند اقدامات چشمگیری در راستای شناساندن فرهنگ و تمدن اسلامی انجام دهند.
 
وی سپس به تشریح ماجرای غزوه حنین و نحوه شکست مشرکین منطقه طائف اشاره کرد و گفت: غرورهرکجا باشد، چه در جبهه حق و چه در جبهه باطل نتیجه آن بی توجهی به الهامات الهی است و لطمه می زند.  
 
نماینده ولی فقیه همچنین شرایط امروز آمریکا به فرموده امام راحل عظیم الشان شیطان بزرگ و غرور حاکم بر سردمداران این کشور را یادآور شد و خاطر نشان کرد: ابرقدرتی که خود را قدرت بلامنازع جهان می‌دانست، اکنون به شدت درگیر کروناست و بیشترین تعداد تلفات را دارد و از طرف دیگر شاهد برخوردها و تظاهراتی ضد نژادپرستی است که حتی به دیگر کشورها سرایت کرده و آنها را هم تحت تاثیر قرار داده است.