شعار حج تمتع ۹۹ اعلام شد

آغاز معاینات پزشکی حجاج از ۱۶ اردیبهشت

شعار حج تمتع ۹۹ اعلام شد  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت برگزار شد.
 
در این جلسه، سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به محورهای شعارحج ۹۹ گفت: شعار «حج؛ معنویت، همبستگی و اقتدار اسلامی» از میان ۳۰ پیشنهاد دریافتی از واحدهای مختلف انتخاب شد و در گزینش واژه‌ها به توصیه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب و مسایل امت اسلامی و بین‌المللی توجه شده است.
 
وی با اشاره به اهمیت و آثار کنگره عظیم حج اظهار داشت: معنویت یکی از اهداف  و جان مایه حج است و در همبستگی و اقتدار اسلامی علاوه بر جهت‌گیری وحدت، عزت و عظمت امت اسلامی نیز با توجه به چالش‌هایی که جهان اسلام با آن روبروست در نظر گرفته شده است.  
 
 در ادامه این جلسه علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه وزارت حج عربستان تاکنون به صورت شفاف و قطعی در مورد حج آینده اظهار نظر نکرده است، گفت: شرایط به نحوی است که این سازمان و بعثه مقام معظم رهبری باید برای وضعیت‌های مختلف آمادگی داشته باشند، لذا اقدامات لازم درحوزه‌های مختلف تا روشن شدن تکلیف حج درحال پیگیری است. 
 
 رشیدیان همچنین از اقدامات انجام شده برای انتقال ارز مورد نیاز حج پیش رو به عربستان گزارشی ارائه کرد و در خصوص آینده سفر به عتبات عالیات گفت: پروتکل سلامت از طریق وزارت امورخارجه کشورمان برای وزارت بهداشت عراق ارسال شده است و در انتظار پاسخ طرف مقابل هستیم.
 
وی افزود: با فروکش کردن بیماری کرونا این پروتکل می‌تواند برای تردد زائران دو طرف استفاده شود و دستورالعمل جلوگیری از انتقال و شیوع ویروس کرونا بین دو کشور باشد. 
 
 اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت نیز در مورد تکمیل شدن بیش از ۷۵ درصد ظرفیت کاروان های حج و ادامه روند ثبت زائران ادامه یافت و وی از آغاز معاینات پزشکی حجاج و کارگزاران از روز سه شنبه (۱۶ اردیبهشت ماه) خبر داد.
 
نماینده ولی فقیه نیز گفت: معاونت فرهنگی بعثه، آموزش زائران در فضای مجازی را آغاز کرده است و با توجه به فعال شدن کاروان‌ها در فضای مجازی و تشکیل گروه، روحانیون کاروان‌ها نیز مطالب مورد نیاز زائران را ارائه می‌کنند.  
 
وی همچنین بر لزوم هماهنگی هرچه بیشتر بین واحدهای اجرایی و فرهنگی در ارائه آموزش به زائران در فضای مجازی تأکید کرد.