تجربه جدید زائران خانه خدا/ آغاز جلسات آموزش مجازی زائران حج ۹۹

تمامی برنامه‌ها و کلاس‌های حج به صورت مجازی از امروز ۱۰ اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود.

تجربه جدید زائران خانه خدا/ آغاز جلسات آموزش مجازی زائران حج ۹۹  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، امسال شیوع کرونا، برنامه‌های حج تمتع را نیز تحت تأثیر قرار داده است‌، به طوری به منظور رعایت حفظ فاصله اجتماعی و ‌قطع زنجیره انتقال کرونا، برنامه‌های فرهنگی زائران خانه خدا و حتی جلسات آموزشی حج نیز به صورت غیرحضوری تدارک دیده شده است.
 
برگزاری جلسه توجیهی آنلاین برای ۴۰۰ روحانی حج تمتع
 
برهمین اساس، جلسه توجیهی روحانیون کاروان‌های حج تمتع ۹۹ روز گذشته به‌صورت آنلاین با حضور ۴۰۰ روحانی به‌منظور به‌روزرسانی اطلاعات و بیان نیازهای روحانیون کاروان‌های حج تمتع برگزار شد.
 
در این جلسه، حجت‌الاسلام حسین رکن‌الدینی، معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با بیان اینکه برنامه‌های آموزش زائران از ۱۰ اردیبهشت به‌صورت غیرحضوری از سوی مدیریت آموزش بعثه آغاز می‌شود، یادآور شد: روحانیون کاروان‌ها موظفند با زائران خود ارتباط بگیرند و در قالب گروه‌ها و کانال‌های مجازی، آموزش‌های لازم را به زائران ارائه کنند.
 
جلسه توجیهی کارشناسان آموزش دفاتر بعثه به صورت آنلاین برگزار شد
 
همچنین پیش از این، جلسه توجیهی کارشناسان آموزش دفاتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری به‌صورت ویدیو کنفرانس به همت معاونت آموزش بعثه برگزار شد.
 
در این جلسه نیز حجت‌الاسلام‌ محمدعلی اخویان مدیر آموزش بعثه گفت: برگزاری جلسات آموزشی به‌صورت حضوری بسیار تأثیرگذار و مهم است؛ اما با توجه به محدودیت‌های صورت گرفته از سوی ستاد مبارزه با کرونا، در حال حاضر تنها از طریق آنلاین و برخط دوره‌ها را برگزار می‌کنیم و پس از عادی شدن وضعیت شهرها، دوره‌های تکمیلی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت حضوری برای زائران برگزار خواهد شد.
 
اخویان با بیان اینکه نرم‌افزارهای آموزشی و لوح‌های فشرده با موضوع آموزش کاروان‌های حج آماده شده است، افزود: زائران می‌توانند افزون بر فراگیری دوره‌های آنلاین به‌صورت نرم‌افزاری این برنامه‌ها از طریق سامانه آموزش زائر دنبال کنند. البته در حال حاضر امکان تشکیل کاروان‌های مجازی در بستر شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی برای تمامی زائران فراهم‌شده است که می‌توانند برای برگزاری جلسات آموزشی از این طریق اقدام کنند.
 
با این وجود امسال به منظور جلوگیری از شیوع کرونا، زائران خانه خدا تجربه جدیدی خواهند داشت، چرا که تمامی برنامه‌های آموزشی به صورت آنلاین و مجازی برنامه‌ریزی و اجرایی می‌شود و دیگر زائران نیازی به حضور فیزیکی در جلسات آموزشی ندارند؛ در حالی که در سال‌های گذشته تمامی زائران موظف به حضور در جلسات آموزشی حج تمتع بودند که این جلسات در ۱۲ جلسه برنامه‌ریزی شده بود.
 
امسال با توجه به تغییر برنامه‌ریزی جلسات آموزشی حج تمتع ۹۹، محتوای آموزشی به صورت هفتگی در اختیار زائران قرار می‌گیرد؛ به طوری که هر روز از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۲ و ساعت ۱۷ تا ۱۸ این جلسات در ۱۹ موضوع همچون احکام مبتلابه زائران، نقد و بررسی وهابیت، بهداشت و سلامت در حج، آشنایی با اهل سنت، مناسک حج، حج و مهدویت، آداب و اخلاق سفر، تفسیر آیات حج، احکام ویژه بانوان، مسائل اجرایی، اسرار و معارف حج، مهارت‌های زندگی جمعی در حج، تاریخ و اماکن مکه و مدینه، مدیریت معنوی سفر حج، کاهش استرس و اضطراب در سفر حج به زائران آموزش داده می‌شود تا زائران با آمادگی به این سفر معنوی مشرف شوند.
 
به گزارش فارس، امسال با توجه به شیوع کرونا برنامه‌های حج متفاوت از گذشته شده است و به دلیل اینکه عربستان به صورت قطعی وضعیت برپایی حج تمتع را مشخص نکرده است، همچنان برنامه‌های حج ادامه دارد تا درصورت برپایی مناسک حج از سوی سعودی‌ها زائران آمادگی تشرف به این سفر معنوی را داشته باشند.