پایان کار احداث بزرگ‌ترین طرح عمرانی جهان اسلام در عراق

تکمیل صحن حضرت زهرا (س) به عنوان بزرگ‌ترین طرح عمرانی جهان اسلام

پایان کار احداث بزرگ‌ترین طرح عمرانی جهان اسلام در عراق  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس ، صحن حضرت زهرا (س) در طرح توسعه حرم علوی در دو بخش زیارتی و غیرزیارتی طراحی و عملیات اجرایی آن از اواخر سال ۹۱ آغاز شد.
بر اساس این طرح، مقرر شد مساحت حرم امام علی (ع) که یکی از کوچک‌ترین اعتاب مقدسه عراق بود، ۲۲۰ هزار مترمربع (۱۰۰ هزار متر مربع زیارتی و ۱۲۰ هزار متر مربع غیرزیارتی) افزایش یابد، به طوری که وسعت آن ۲ برابر مساحت فعلی مسجدالنبی (ص) و ۳ برابر مساحت حرم امام‌رضا (ع) شود.
 
روند اجرایی طرح توسعه حرم علوی در قالب احداث صحن حضرت زهرا (س) به همت مهندسان و کارگران ایرانی در ضلع غربی حرم امام علی (ع) صورت پذیرفت و فاز اول و دوم این صحن نوروز سال ۹۵ با حضور مقامات ایران و عراق افتتاح شد. 
 
پس از آن طبق برنامه زمان‌بندی تعیین شده مقرر شد تا سال ۹۷ صحن حضرت زهرا (س) تکمیل و به بهره‌برداری برسد، اما به دلیل برخی مسائل زمان افتتاح این صحن به تعویق افتاد تا جایی که برخی عید غدیر و حتی پایان سال گذشته را زمان افتتاح این صحن اعلام می‌کردند، اما این امر محقق نشد و پس از آن با تغییر ساختار ستاد بازسازی عتبات در سال جاری، اخباری از سوی مسؤولان درباره روند تکمیل یا زمان افتتاح آن انعکاس نیافت.
 
با این وجود مهندسان و کارگران ایرانی حتی در ناآرامی‌های عراق دست از فعالیت برنداشته و همچنان اقدام به تکمیل صحن حضرت زهرا (س) در بخش‌های زیارتی و غیرزیارتی کردند. این روند نیز همچنان ادامه دارد و روند تکمیل آن به عنوان بزرگ‌ترین طرح عمرانی جهان اسلام پس از فراز و نشیب‌های مختلف رو به پایان است.
 
حسن پلارک رئیس سازمان توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران و عراق در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با اشاره به روند تکمیل صحن حضرت زهرا (س) در حرم علوی اظهار داشت: صحن حضرت زهرا (س) یکی از طرح‌های بزرگ ایران در عراق به شمار می‌رود که اکنون با توجه به روند رو به پیشرفت آن، تا تکمیل نهایی صحن زمان زیادی باقی نمانده است.
 
وی درباره زمان افتتاح صحن حضرت زهرا (س) افزود: در سفر اخیر به عراق، از روند تکمیل صحن حضرت زهرا (س) نیز بازدیدی داشتم که به لطف خداوند این طرح به خوبی پیش می‌رود؛ به طوری که با تکمیل بخش‌های مختلف آن، امسال صحن حضرت زهرا (س) در بخش‌های زیارتی و غیرزیارتی به طور کامل مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
 
رئیس سابق ستاد بازسازی عتبات از افتتاح این صحن هم‌زمان با ولادت حضرت زهرا (س) خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است صحن حضرت زهرا (س) ۲۶ بهمن‌ماه هم زمان با ولادت حضرت زهرا (س) به صورت رسمی افتتاح شود. البته با توجه به شرایط عراق هنوز درباره برگزاری مراسم افتتاح این صحن تصمیمی اتخاذ نشده است.
 
به گزارش فارس، صحن حضرت زهرا (س) به همت ستاد بازسازی عتبات طراحی و اجرایی شد و در طول ۶ سال فعالیت مستمر در نجف اشرف، حرم علوی بیش از ۲۰ برابر افزایش یافت؛ به طوری که علاوه بر بخش زیارتی، بخش‌هایی شامل کتابخانه، موزه، مهمانسرا، مضیف (مهمانخانه) و ساختمان اداری در نظر گرفته شده است. علاقه‌مندان برای مشارکت در طرح‌های ستاد بازسازی عتبات می‌توانند کد دستوری *۲۳۳# (ستاره ۲۳۳مربع) را شماره‌گیری کنند.