کاهش تعداد نیروهای اجرایی حج ۹۹ با حفظ کیفیت

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از اهتمام بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت مبنی بر کاهش تعداد کارگزاران و عوامل اعزامی به حج تمتع با حفظ کیفیت کار

کاهش تعداد نیروهای اجرایی حج ۹۹ با حفظ کیفیت  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت در جلسه شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای حج سال آینده از اهتمام بعثه و سازمان حج بر کاهش تعداد کارگزاران و عوامل اعزامی به حج تمتع با حفظ کیفیت کار خبر داد.
 
کاهش نیروهای اعزامی در حج ۹۹
 
سرپرست حجاج ایرانی تأکید کرد: استفاده از امکانات و ابزار روز به منظور ساماندهی امور در حج، می‌تواند در کاهش نیروهای اعزامی بسیار کمک ‌کننده باشد. از این‌رو به نحوی برنامه‌ریزی شود که بدون کاهش راندمان کاری و با حفظ کیفیت کار، در ارتباط با نیروهای اعزامی اهتمام بیشتری ورزیده شود.
 
همچنین علی‌رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این جلسه از فعالیت‌های سازمان حج و زیارت به منظور برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم در خصوص عملیات حج ۹۹ گزارش داد و گفت: تمامی همکاران در سازمان حج و زیارت با هماهنگی و همراهی بعثه مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی و اجرایی برای انجام برنامه‌های حج ۹۹ تلاش می‌کنند که امیدواریم در موعد مقرر این برنامه‌ریزی‌ها تحقق یابد.
 
تاکنون مشکل خاصی در زمینه اعزام زائران عتبات نداشتیم
 
پس از آن محسن نظافتی مسؤؤل دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در کشور عراق، از آخرین وضعیت اعزام زائران ایرانی به عتبات گزارشی ارائه و خاطر نشان کرد: پس از اتمام مراسم اربعین حسینی، همچنان اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات به صورت هوایی انجام می‌شود و تاکنون مشکل خاصی در این خصوص رخ نداده است و تمامی برنامه‌های قبلی همچنان در بسته زیارتی زائران قرار دارد.
 
وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته در بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در شهرهای کربلای معلا و نجف اشرف به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که زائران در مسیر رفت و آمد دچار مشکل نشوند و خوشبختانه با توجه به حرمت زائران امامان معصوم (ع) تاکنون به زائران ایرانی هیچ تعرضی صورت نگرفته است.
 
 اعزام به عراق را از طریق سامانه اعزام سازمان حج پیگیری می‌شود
 
در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امورعتبات عالیات سازمان حج و زیارت نیز گفت: اعزام زائران افزون بر عتبات عالیات، هم‌اینک به سوریه در حال انجام است و دوره جدید نام‌نویسی و اعزام به عراق را از طریق سامانه اعزام سازمان حج پیگیری می‌کنیم.
 
همچنین اکبر رضایی معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت در این جلسه گفت: پس از انجام مذاکرات و انعقاد تفاهم‌نامه حج ۹۹، کارهای اجرایی حج، سرعت بیشتری گرفت و در حوزه مسکن با تشکیل جلسات و ابلاغ سیاست‌های کلی و بازبینی قراردادها، اعمال نظرهای نظارتی و حقوقی در این خصوص انجام گرفته است.
 
اعزام هیأتی از ایران به عربستان برای اجاره مسکن زائران حج ۹۹
 
وی افزود: به منظور پیگیری و اجاره محل اسکان زائران در حج ۹۹، به زودی هیأتی از جمهوری اسلامی ایران به عربستان اعزام خواهد شد تا این موضوع را از نزدیک پیگیری کند.
 
رضایی با اشاره به اعلام فراخوان سازمان حج مبنی بر تکمیل و بروزرسانی اطلاعات زائران، خاطرنشان کرد: هم‌اینک حدود ۶۰ هزار نفر از زائران برای اعزام در حج ۹۹ در سامانه این سازمان اعلام آمادگی کرده‌اند.
 
وی یادآور شد: زمانبندی حج به بخش‌های مرتبط اعلام شده و در حال انجام موضوعات اجرایی هستیم. نرم افزار ثبت‌نام هم بروزرسانی شده و در حوزه تغذیه و تدارکات، برنامه‌ریزی غذایی و آسیب شناسی‌ها صورت گرفته و در حال نهایی شدن است.