معاون اول رئیس جمهور:

همبستگی ملت ایران و عراق در راهپیمایی اربعین ستودنی است

معاون اول رئیس جمهور:  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج،آئین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین صبح امروز ۹ مهرماه با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حسینیه الزهرا(س) مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) برگزار شد.
 
این جایزه تاکنون در پنج دوره با رویکرد بین‌المللی و مشارکت نهاد‌های فعال در حوزه اربعین برگزار شده و در آیین پایانی پنجمین دوره این رویداد فرهنگی، آثار شرکت‌کنندگانی از ۲۰ کشور؛ مورد بررسی قرار گرفته است و از برگزیدگان بخش‌های سه گانه آن تجلیل به عمل آمد. 
 
عاشورا عامل ایجاد حرکات آزادی بخش
 
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در آئین اختتامیه پنجمین جایزه جهانی اربعین اظهار کرد: خداوند را شاکرم که توفیق حضور در این جلسه را دارم. اربعین در فرهنگ شیعه یک سنت دیرینه است که همه ساله برای حفظ پیام عاشورا برگزار می‌شود. عاشورا احیاگر ارزش‌های انسانی و همچنین الهام بخش حرکات آزادی بخش است.
 
وی افزود: اربعین به تعبیری دیگر یادآور آزادگی، اصلاح دینی و ایستادگی در برابر ستم است، همین ویژگی‌های بزرگ باعث شده علما اصرار داشته باشند با برگزاری راهپیمایی اربعین فرهنگ عاشورا زنده و پابرجا بماند. آنچه اربعین را برجسته کرده انتقال پیام به جهانیان است. مردم از اربعین پیام‌های مختلفی دریافت می‌کنند و این مسئله مختص به شیعیان یا غیرشیعیان نیست بلکه اربعین به همه درس مقاومت را یادآوری می‌کند.
 
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه گوناگونی زیبایی، در زائران امام حسین(ع) وجود دارد گفت: در راهپیمایی اربعین ملت‌های گوناگون حضور می‌یابند، عاشقان امام حسین(ع) به یک طیف خاصی خلاصه نمی‌شود در همین راستا این ظرفیت می‌تواند نمادی در همه دنیا باشد. حضور مفاهیمی چون اربعین در بخش‌های مختلف هنر جدا از اینکه به تبلیغ معنای عاشورا می‌انجامد می‌تواند پلی باشد بین عاشورا و زندگی مردم، البته اذهان بیماری وجود دارند که درصددند تصویر نادرستی از این مضامین ارائه دهند، به همین جهت باید هوشمندانه در این زمینه حرکت کرد.
 
وی با تقدیر از سازمان فرهنگ و ارتباطات گفت: برگزاری جایزه جهانی اربعین اقدامی قابل تأمل است که بابت آن باید از سازمان فرهنگ و ارتباطات تشکر کرد که زمینه‌ای فراهم آورد تا هنر به مقوله اربعین ورود کند.
 
تعامل خوب دولت ایران و عراق
 
جهانگیری درباره تجربه حضورش در راهپیمایی اربعین گفت: هر سال یک روز در راهپیمایی اربعین حضور داشته‌ام این عمل جدا از علاقه قلبی اقدامی است تا دولت بتواند بهتر و بیشتر در خدمت زائران اربعین باشد. هر سال کار بزرگی در این زمینه میان دولت ایران و عراق صورت می‌گیرد، زیرا با تمام فشارهایی که روی دوش آن‌هاست، پذیرایی میلیون‌ها زائر هستند و ارتباط صمیمی ملت ایران و عراق شاخصه زیبایی در سفر اربعین است زیرا آن‌ها تجربه هشت سال جنگ را داشته‌اند اما عشق به امام حسین(ع) هم اکنون بین دو ملت برادری برقرار کرده است.
 
جهانگیری گفت: مراسم راهپیمایی اربعین حسینی مراسمی استثنائی در بین همه کشورهای دنیاست؛ چرا که در این مراسم جمعیتی میلیونی از یک کشور در مدتی کوتاه و محدود به کشوری دیگر می‌روند؛ ممکن است گفته شود سالانه چند میلیون ایرانی به کشورهای مختلف و مقاصد گردشگری گوناگون سفر می‌کنند، اما اینکه در یک دوره ۱۰ یا ۲۰ روزه چند میلیون ایرانی از مرزهای زمینی به کشور همسایه سفر می‌کنند و باز می‌گردند اتفاقی استثنائی است و به این معناست که دولت زمینه ساز چنین حرکتی بوده است.
 
وی تصریح کرد: دولت باید به گونه‌ای نشان دهد که همواره در کنار مردم حضور داشته و این حضور به ویژه در سال‌هایی که مقداری وضعیت امنیتی عراق نگران کننده بود و داعش تا جاهایی جلو آمده بود احساس می‌شد؛ بالاخره مردمی که در آن ایام جهت حضور در مراسم اربعین به عراق می‌رفتند دغدغه امنیت داشتند و باید مطمئن می‌شدند که دولت در این مرحله نیز در کنار آن‌هاست.
 
در ادامه مراسم سید عباس صالحی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سخنران جایزه جهانی اربعین گفت: راهپیمایی اربعین را باید از جمله مناسک کم نظیر خواند. این بی‌نظیری در همه شاخص‌ها وجود دارد و در همین راستا از هر جنسیت، صنف، ملیت و طبقه‌ در این راهپیمایی حضور دارند. زیرا اربعین ویژگی فراساختاری دارد.
 
اربعین دلالت معنایی خاص دارد
 
وی با بیان اینکه اربعین پیوند مناسک دینی و سیاسی است تأکید کرد: ویژگی دینی و سیاسی دو ویژگی شاخص راهپیمایی اربعین در سال‌های اخیر است. شاخص دیگر اربعین به خدا‌خواهی و انسان دوستی است. برای همین اربعین را باید به گو‌نه‌ای دیگر تعریف کرد، البته دلالت‌ معنایی اربعین هم خاص است و با قدرت اثرگذاری‌اش می‌تواند بیش از گذشته مورد بهره‌برداری قرار گیرد. در حالی که سال‌های گذشته داعش بخش‌هایی از خاک عراق را در اختیار داشت اربعین فرصتی عظیم بوجود آورد که شاهد خداخواهی و انسان دوستی در این مراسم بودیم. عشق خداوند و اهل بیت (ع) در مراسم اربعین متبلور است. نیکوکاری، میهمان‌نوازی، مهرورزی و... ترکیب‌هایی است که در فضای اربعین به وضوح دیده می‌شود. اربعین به مراسم‌ها و مناسک‌ها معنایی خاص می‌دهد. آنچه که ما در اربعین مشاهده می‌کنیم طعم و رنگ اسلامی و شیعی است که آن را می‌توانیم با طعمی خاص تعریف کنیم. علاوه بر این‌ها دلالت معنایی اربعین هم فرصت خاصی است.
 
وزیر ارشاد در خاتمه سخنانش اظهار کرد: جایزه جهانی اربعین فرصتی را برای هنر فراهم کرده تا اربعین را بازنمایی کند.
 
پس از سخنان وزیر ارشاد فاطمه عبادی، هنرمند جوان با نقاشی روی شن روایتی از مدافعان حرم و راهپیمایی اربعین را برای حضار بیان کرد، سپس ابوذر ابراهیمی ترکمان ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به سخنرانی پرداخت. 
 
رونمایی از پوستر ششمین دوره 
 
در این مراسم با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آیت الله تسخیری، از پوستر ششمین دوره جایزه جهانی اربعین با محورت جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی و جهانی برای سال آینده رونمایی شد و از هنرمندان و آثار ارسالی آن‌ها که در هر رشته هنری پنج نفر برگزیده اعلام شد، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.