امسال برنامه‌های فرهنگی اربعین افزایش چشمگیری خواهد داشت

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین گفت: امسال شاهد ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش برنامه‌های فرهنگی خواهیم بود و هزار سخنرانی در این ایام در مواکب اربعین برگزار خواهد شد.

امسال برنامه‌های فرهنگی اربعین افزایش چشمگیری خواهد داشت  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین، شامگاه دوشنبه، اول مهر در دیدار با آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه، گفت: بر اساس برآوردها، امسال حداقل سه میلیون زائر ایرانی به زیارت خواهند رفت که ۵۰ درصد بیش از سال گذشته خواهد بود.
 
وی افزود: بر اساس برآوردهای علمی که عتبه عباسی(ع) انجام داده است،  ۱۵ میلیون زائر به کربلا مشرف می‌شوند؛ این در حالی است که سال گذشته ۱۲ میلیون زائر وارد کربلا شدند.
 
رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین با ذکر این مطلب که حضور زائران غیرایرانی در اربعین امسال و عبور آنها از ایران افزایش بسیار زیادی خواهد داشت، بیان کرد: امسال تدارکات وسیعی برای اجرای بهتر و خدمت‌رسانی به زائران انجام شده است؛ یکی از مهمترین چالش‌های امسال، حمل و نقل است که در این زمینه تمهیدات مناسبی اندیشیده شده است.
 
وی گفت: خوشبختانه زیرساخت‌های حضور زائران در مسیر نجف و کربلا در حال تکمیل است؛ توسعه پارکینگ‌ها، افتتاح مرز خسروی و... از جمله اموری هستند که خدمت‌رسانی به زائران را تسهیل می‌کند.
 
احمدی با ذکر این مطلب که چالش‌هایی نیز در حوزه فرهنگی در مسیر اربعین وجود دارد، بیان کرد: در این زمینه طلاب و مبلغان و روحانیون ما تلاش‌های گسترده‌ای داشته و خواهند داشت و امسال با حضور یاوران معنوی هم برنامه‌های گسترده‌ای در این ایام اجرا خواهد شد.
 
وی تأکید کرد: امسال شاهد ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش برنامه‌های فرهنگی خواهیم بود؛ حضور مداحان اهل بیت(ع) و سخنرانان مذهبی از دیگر برنامه‌های این ایام است و هزار سخنرانی در این ایام در مواکب اربعین برگزار خواهد شد.
 
وی اظهار کرد: امسال نیز تأکید مقام معظم رهبری بر دوری از مباحث فتنه‌انگیر، احترام به فرهنگ ملل و به خصوص عراقی‌ها، احترام و درک و عمل به قوانین و برنامه‌های طرف عراقی، دوری از طرح مسایل حاشیه‌ای و پاسداشت عنصر زیارت و...  خواهد بود.
 
احمدی با ذکر این مطلب که امسال روحانیون در ۷ قرارگاه نمایندگی فرهنگی حضور فعال دارند، گفت: در سه سال گذشته با همراهی نماینده آیت‌الله سیستانی، تمثال‌های شهدای گرانقدر در مسیر نصب می‌شود که این کار با کمک عراقی‌ها انجام می‌شود؛ اجرای برنامه‌های ویژه فرهنگی به خصوص کودکان به ویژه کودکان عراقی از دیگر بخش‌های فعالیت‌های فرهنگی در این ایام خواهد بود.
 
وی افزود: از دیگر برنامه‌های این ایام می‌توان به حضور گسترده طلاب و مبلغان و راویان با زبان‌های انگلیسی، آذری و اردو با همراهی طلاب المصطفی(ص) اشاره کرد؛ همچنین با حضور شعرای ایرانی و عرب، محافل گسترده و با طراوت شعرخوانی نیز برگزار خواهد شد.
 
وی از برگزاری برنامه‌های گسترده قرآنی در ایام زیارت اربعین خبر داد و اظهار کرد: در سال‌های اخیر با همکاری اتحادیه تشکل‌‌های قرآنی فعالیت‌های گسترده قرآنی انجام شده است که امسال سعی می‌شود با همکاری با کشورهای مختلف این برنامه‌ها را اجرا کنیم.
 
وی با اشاره به استفاده از ظرفیت نخبگان حوزوی و دانشگاهی در حوزه علمی و آسیب‌شناسی و.. بیان کرد: در زمینه حضور و فعالیت دانشگاه‌ها و مراکز در عراق نیز فعالیت ‌های مرتبط به ساماندهی این گروه‌ها انجام شده است.
 
وی در پایان گفت: پس از اربعین سال گذشته شورای علمی تشکیل و مقرر شد که نشست‌های تخصصی در نجف و کربلا و برگزار شود که امسال ۷ نشست در این دو شهر برگزار خواهد شد.