دعای کمیل حاجیان ایرانی در مکه مکرمه طنین انداز شد

درمراسم دعای کمیل که با حضوردهها هزار زائر ایرانی در مکه مکرمه برگزار شد مومنان در جوار کعبه فرازهای این دعا پر فیض را زمزمه کردند.

دعای کمیل حاجیان ایرانی در مکه مکرمه طنین انداز شد به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج ، دهها هزار زائر ایرانی که در مکه مکرمه بسر می برند آخرین دعای روح بخش کمیل را پیش ازانجام مناسک حج تمتع و یک روز مانده به ایام تشریق به صورت همزمان درهتل‌های محل اسکان خود درمکه قرائت کردند.
برپایه این گزارش، هزاران حاجی ایرانی پنج شنبه شب درفضایی عرفانی و سرشار از معنویت دعای پرفیض کمیل را با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی وآقای علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج وزیارت درهتل ویولت مکه زمزمه کردند .
آیت الله حسینی بوشهری جانشین سرپرست حجاج ایرانی درابتدای این مراسم درجمع زائران کشورمان درباره آداب بندگی سخن گفت.
مدیرحوزه‌های علمیه کشور عبودیت و بندگی را مهمترین هدف آفرینش انسان عنوان کرد و گفت: خدای متعال انسان را آفرید است تا در سایه عبادت به کمال برسد و خلیفه الله شود.
آیت الله حسینی بوشهری با طرح این سوال که چگونه خدا را بندگی و آداب بندگی را رعایت کنیم؟ اظهار داشت: مقام عبودیت قبل از مقام رسالت مطرح می شود و پیامبر اول بنده است.
وی با بیان روایتی از امام کاظم (ع)، گفت: اصل طاعت و بندگی در سه چیز خلاصه می شود که عبارتند از: ترس، امید و دوست داشتن خداوند .
آیت الله بوشهری افزود: اگر انسان خدا ترس باشد و با تمام وجود به باریتعالی دل ببندد و خدا را با تمام وجود دوست داشته باشد، بنده خدا می شود.
وی با اشاره به اینکه خداترسی علامت و نشانه می خواهد، اضافه کرد: پرهیز از محارم و گناهان علامت خوف انسان است و انسانی که به حج آمده است با خدای خود عهد ببندد که از گناه دوری و از حرام الهی پرهیز کند.
جانشین سرپرست حجاج ایرانی در ادامه در شام شهادت امام باقر(ع) به ویژگی های شخصیت امام پنجم اشاره کرد و با بیان روایتی از آن حضرت در خصوص سبک و کوچک شمردن گناه و رضایت دادن به وضعیت موجود گفت: انسانی که گناه را کوچک شمارد و به وضع موجود قانع باشد اوج و کمال ندارد.
وی افزود: اگر انسان واقعا خدا را دوست دارد و بنده اوست این سرزمین بهترین مکان برای بازگشت به سوی خداست.
آیت الله بوشهری  همچنین با اشاره به اینکه خدا مکان ها و زمان هایی را برای استجابت دعا قرارداده است، اظهار داشت: مرقد حضرت رسول(ص) و ائمه بقیع(علیهم السلام)، بارگاه امام حسین (ع) و خانه کعبه ، مکان استجابت دعاست و در روایت نیز اشاره شده که بعد از نمازهای شب، فجر، ظهر و مغرب زمینه استجابت دعا فراهم است. 
مدیرحوزه‌های علمیه کشوربا اشاره به روایتی از امام رضا(ع) گفت: بهترین بندگان خدا کسانی هستند که با انجام دادن کار خوب مسرور و خوشحال می شوند، وقتی گناه کردند بلافاصله استغفار می کنند، هنگامی که نعمتی به آنها داده شد شاکر نعمت اند و زبان شان زبان شکر است، زمانی که گره به کارشان بیافتد؛ صابرند و هنگامی هم که خشمگین می شوند؛ بخاطر خدا می بخشند.
این گزارش حاکیست در پایان سخنان سرپرست حجاج ایرانی، حاج مهدی سماواتی مداح اهل بیت ضمن قرائت دعاي پرفيض كميل ؛ در رثای شهادت امام باقر (ع) به مديحه سرايي و روضه خواني پرداخت.
برپایه این گزارش، علاوه بر این مراسم که با حضور سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت در هتل "‌ویولت"‌ برگزار شد؛ در دو مراسم اصلی دیگر در هتل های هالی دی ان و میلینیوم خطیبان سرشناس کاظم راشد یزدی و علی اکبرصمدی سخنرانی کردند و مومنان ندای یا سریع الرضا سردادند.
گفتنی است این مراسم در تمامی  هتل های محل استقرار حجاج کشورمان درشهر مکه برگزار و با حضور پرشور حجاج کشورمان دعای کمیل قرائت شد.