در مسجدالحرام برای خبرنگاران شهید نماز می خوانیم

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی: خبرنگار نباید در انعکاس واقعیت رویدادها گزینشی عمل کند مگر آنکه انعکاس آن، موجب مخدوش شدن و برانگیخته شدن احساسات عمومی شود.

در مسجدالحرام برای خبرنگاران شهید نماز می خوانیم نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی به دست اندرکاران رسانه در حج 98 پیشنهاد کرد به مناسبت روز خبرنگار به روح همه شهدای رسانه و خبرنگارانی که به دیار باقی شتافته اند، ثواب دو رکعت نماز در مسجدالحرام را هدیه کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب این مطلب را امروز پنجشنبه در نشستی با خبرنگاران ایرانی مستقر در مکه مکرمه بیان کرد.
وی گفت: روز خبرنگار با خون نوشته شده است؛ خونی که شهید محمود صارمی و شهدای خبرنگار در عرصه های مختلف نثار کردند و این روز را به همه پویندگان راه اطلاع رسانی و کسانی که دغدغه خبر دارند، تبریک می گوییم.
حجت الاسلام والمسلمین نواب از خبرنگاری به عنوان «شغلی سخت، پر استرس و حساس» یاد کرد و افزود: خبرنگاران باید به ظرافتهای کار و استخدام واژه ها در خبر بسیار دقت کنند.
سرپرست حجاج ایرانی با تبریک روز خبرنگار به همه خبرنگاران و کارکنان رسانه ها گفت: خبرنگار باید همچون آیینه باشد و واقعیت ها را بطور کامل و بدون تحریف به جامعه منعکس کند.
وی افزود: خبرنگار نباید در انعکاس واقعیت رویدادها گزینشی عمل کند مگر آنکه انعکاس آن، موجب مخدوش شدن و برانگیخته شدن احساسات عمومی شود.
وی برای نمونه به تصاویر رویدادهای فاجعه منا در سال 1394 اشاره کرد و گفت: دیدن بسیاری از آن صحنه ها برای مردم قابل تحمل نیست.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه خبر رسانی از ویژگی های قرآن و پیامبر اکرم (ره) به شمار می رود، به آیاتی از این کتاب مقدس استناد کرد که بر خبر غیر واقعی از سوی فردی که قرآن او را فاسق مطرح کرده است، حکایت دارد.
نماینده ولی فقیه، «درک مخاطب» از سوی خبرنگار را از دیگر ویژگی های یک اطلاع رسانی درست دانست و اظهارداشت: خبرنگار باید همواره ظرافتهای خبر و جنس مخاطبان خود را در نظر بگیرد تا تاثیرگذاری لازم را بر آنها داشته باشد.
وی افزود: لازم نیست خبرنگار همواره همه حقیقت را بگوید ولی آنچه که می گوید باید حق و درست باشد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب تصریح کرد: خبرنگار باید در انعکاس خبرها جانب عدل  و انصاف را رعایت کند، رویکرد مثبت به موضوعات داشته باشد و فقط ضعف ها و کاستی ها را نبیند.
نماینده ولی فقیه همچنین تاکید کرد: تمامی خبرها باید پیوست فرهنگی داشته باشد و هدف و رویکردی مثبت را دنبال کند.
وی با ارایه چند مثال گفت: رویکرد فرهنگی درخبر بسیار مهم است و می تواند بر مخاطب تاثیراتی بسیار سازنده و شگرف داشته باشد.
سرپرست حجاج ایرانی به خبرنگاران توصیه کرد: قبل از نگارش خبرها به خدا توجه کنند و از او مدد بخواهند تا اخبارشان تاثیرات مثبت بر مخاطب بگذارد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب در این نشست، یاد شهید محمود صارمی و همه شهدای خبرنگار و عرصه اطلاع رسانی در دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهدای عرصه اطلاع رسانی در رویدادهای خارج از کشور، هواپیمای سی –130 ارتش و شهدای حرم را گرامی داشت و به روح همه آنان درود فرستاد.
در این نشست، «علیرضا صالحی» مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی بعثه مقام معظم و «علی ظریفی خامنه » مسئول امور خبرنگاران بعثه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در عرصه اطلاع رسانی در حج تمتع 98 ارایه کردند.
همچنین چندتن از خبرنگاران حاضر در جلسه نیز در باره روز خبرنگار و راههای بهبود و تقویت اطلاع رسانی از حج صحبت کردند.