برنامه های حج باید متناسب با تغییرات روز باشد

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی تاکید کرد: برنامه های حوزه حج باید متناسب با شرایط و تغییرات روز پیش برود.

برنامه های حج باید متناسب با تغییرات روز باشد به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین «سیدعبدالفتاح نواب» در «همایش راهنمایان نقل ترددی» در مکه مکرمه گفت: مسیرهای انجام مناسک حج در طول تاریخ متناسب با شرایط، امکانات و تجهیزات جدید بارها تغییر کرده است و ما هم باید خود را با آن تطبیق دهیم.
وی افزود: تمامی کسانی که مسئولیت راهنمایی حجاج را در مشاعر مقدسه (عرفات، مشعر و منا) برای انجام مناسک بر عهده دارند، باید علاوه بر بهره گیری از فناوری روز، کاملا با منطقه و نقاط مهم آن آشنا باشند.
وی تصریح کرد: در روایات اسلامی، «راهنمایان» از جایگاهی ارزشمند و ویژه برخوردارند اما زمانی حق آن ادا می شود که انسان به لوازم این کار پایبند باشد.
مسئول بعثه مقام معظم رهبری یکی از مهمترین این «لوازم» را «شناخت دقیق و برنامه » کاری دانست که راهنما می خواهد بر عهده بگیرد.
وی گفت: راهنمایان نه تنها باید مسیرهای حرکت را بخوبی بشناسند بلکه باید راههای بدیل و جایگزین را هم بدانند تا در شرایط اضطراری بتوانند از آن استفاده کنند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب افزود: راهنمایان همچنین باید از آموزش کافی برخوردار باشند و در مورد موضوعات حوزه خویش، کاملا توجیه شده باشند.
نماینده ولی فقیه یادآورشد: اگر انسان درموضوعی دانش کافی نداشته باشد و در باره آن به حد یقین نرسد، با کوچکترین شکی متزلزل می شود.
وی افزود: وقتی راهنما خودش راه را بلد نباشد، دیگر افرادی که همراه او هستند حیران و سرگردان می شوند.
سرپرست حجاج ایرانی برهمین اساس گفت: راهنمایان حجاج باید با آموزشها، نقشه و توجیهات کامل به مرحله ای رسیده باشند که بتوانند مسئولیت خطیر هدایت زائران بیت الله الحرام را در مناطق تعیین شده انجام دهند.
وی یادآورشد: چنین راهنمایانی بر اساس روایات اسلامی از پاداشی برخوردار می شوند که خداوند به صاحبان خیر و نیکی عطا می کند زیرا دلالت به خیر مثل انجام خود کار خیر است.
«علی رضا رشیدیان» رییس سازمان حج و زیارت نیز در این همایش، خدمت به «ضیوف الرحمان» را یک نعمت بزرگ توصیف کرد و از راهنمایان حجاج خواست بخوبی قدر این نعمت و مسئولیت سنگین را بدانند.
وی گفت: درعملیات گسترده ایام تشریق، نزدیک به 90 هزار زائر ایرانی باید در مدتی کوتاه، جابجا شوند و کوچکترین اختلال در اجرای این برنامه از چنان حساسیتی برخوردار است که می تواند کل عملیات را تحت تاثیر قرار دهد.
رییس سازمان حج و زیارت افزود: سن بالای حجاج و بیماریهای ناشی از آن، اضطراب آنان در مورد انجام مناسک و گرمای هوا  در سال جاری بر حساسیت بیش از پیش انجام عملیات حمل و نقل آنها در مناسک افزوده است.
رشیدیان تصریح کرد: در چنین شرایطی، راهنمایان حجاج باید با آرامش کارشان را انجام دهند و به زائران نیز این آرامش را منتقل کنند.
وی با اشاره به برنامه انتقال حجاج از روز هشتم ذی الحجه به عرفات و سپس، مشعر و منا گفت: واحد نقل ترددی حجاج ایران در سالهای اخیر همواره در زمره منظم ترین واحدهای کشورهای مختلف بوده است و تداوم این روند نیاز به نظم و انضباط کاری فوق العاده دارد.
رشیدیان ایام تشریق از هشتم تا دوازدهم ذی الحجه را مهمترین مرحله عملیات حج توصیف کرد و افزود: هر چه زمان و مکان حساستر باشد، مسئولیت نیز سنگین تر خواهد بود و این چند روز از چنین ویژگی هایی برخوردار است.
وی ایام تشریق را «تمرین زمان شناسی» دانست که هر عمل آن باید در زمان و مکان ویژه خود انجام شود.
رییس سازمان حج و زیارت یادآور شد: اگرچه نرخ حمل و نقل در موسم حج امسال نسبت به سال گذشته به شدت افزایش یافته اما ایران توانسته است از خودروهای کاملا نو برای جابجایی زائران خویش استفاده کند و این امر، احتمال خرابی خودروها را در ایام تشریق کاهش می دهد.
وی همچنین از بهره گیری از نرم افزارهای جدید برای مکان یابی توسط راهنمایان حج در سال جاری خبر داد و از زائران نیز خواست با نصب نرم افزار زائریار به اداره هر چه بهتر عملیات حج کمک کنند.
«اکبر رضایی» رییس ستاد حج و زیارت در مکه مکرمه هم ایام تشریق را مهمترین میدان عملیات حج توصیف کرد و گفت: همه دغدغه ما این است که حجاج را با آرامش، راحتی و در وقت خود به مشاعر مقدسه برای انجام مناسک منتقل کنیم.
ایام تشریق از روز جمعه هفته جاری – هشتم ذی الحجه در عربستان- با انتقال زائران ایرانی به صحرای عرفات آغاز می شود و تا روز دوازدهم ذی الحجه ادامه خواهد داشت.