لزوم مراقبت بیشتراز زائران آسیب پذیر در ایام تشریق

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت: مراقبت بیشتر از زائران آسیب پذیری که شناسایی شده اند در ایام تشریق ضروری است.

لزوم مراقبت بیشتراز زائران آسیب پذیر در ایام تشریق به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج ، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه  و سرپرست حجاج ایرانی دراین همایش؛ شناسایی زائران آسیب پذیر را درحج 98 اقدامی مثبت ارزیابی کرد و مراقبت بیشتر از آنان بویژه در ایام تشریق را ضروری خواند.
سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: باید دست بدست هم دهیم و کمک کنیم تا این دسته از زائران آسیب نبینند وان شاءالله سلامت به جمع خانواده شان بازگردند که در شوق دیدارحاجی شان به انتظار نشسته اند.
سرپرست حجاج ایرانی برلزوم توجه به پویایی در فعالیت های حوزه حج وزیارت تاکید کرد و کارهای جدیدی را که در هیئت پزشکی برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به زائران صورت گرفته قابل تقدیر دانست.
وی گفت: قدر خدمتگزاری به زائران خانه خدا را بدانید و تلاش کنید از آنها به خوبی میزبانی و مشکل شان را رفع کنید.
نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت در ادامه همگرایی، روحیه بسیجی و پیشگامی در ایثار را سه عامل مهم درکسب رضایت الهی دانست و گفت: در دیدارهایی که با زائران داشتیم از خدمات هیئت پزشکی رضایت داشتند و قدردان تلاش شما هستند.
حجت الاسلام و المسلمین نواب افزود: پزشکی که با تلاش بیشتر رضایت زائر را جلب می کند با فردی که صرفا کف وظیفه و کار خود را انجام می دهد؛ تفاوت دارد.
وی همچنین به تبیین پنج مورد ذکر شده در قرآن در خصوص رضایت خدا از مومنین پرداخت و با اشاره به ویژگی آیه "لَقَدْ رَضِيَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ إِذْ يُبَايِعُونَكَ تَحْتَ الشَّجَرَةِ - به راستى که خداوند از مؤمنان آن گاه که با تو در زیر آن درخت بیعت کردند، خشنود شد" تصریح کرد: بیعتی که با اعلام جانشفانی همراه است؛ ارزش دارد وخدا از این بیعت به نیکی یاد کرده است.
وی افزود: بیعت با پیشگامان ایثار، زمینه فتح مکه را خلق کرد و این بیعت تاریخ ساز شد.
نماینده ولی فقیه روحیه همگرایی و بسیجی سربازان پیامبر را یادآور شد و گفت: امام امت(رض) روحیه بسیجی را درکشور احیاء کردند و مقام معظم رهبری این راه را ادامه داده اند.
وی تاکید کرد: ازعواملی که می تواند ارائه خدمات بهتر و بیشتر به ضیوف الرحمان را محقق سازد روحیه بسیجی و همگرایی و حضور مخلصانه در میدان کار و تلاش است و اگر این روحیه از دست برود فرد تبدیل به کارگزار اداری خواهد شد و دیگر خادم نیست.
نماینده ولی فقیه همچنین به برخی آسیب ها در حوزه بهداشت از جمله موضوع حلق زائران در منا و احتمال گرمازدگی شماری از حجاج بخاطر شدت گرما در ایام تشریق اشاره کرد و از حاضران خواست برای رفع مشکلاتی که درحج حالت ماندگاری پیدا کرده است راهکارهای نو ارائه دهند.
برپایه این گزارش درابتدای این همایش که آقای علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج وزیارت و جمعی از مسئولان هیئت پزشکی حضور داشتند آقای دکتر محمد تقی حلی ساز رئیس مرکز پزشکی حج وزیارت هلال احمردر خصوص برنامه ها و فعالیت های این هیئت در حج 98 گزارشی ارائه کرد و گفت: در قالب یک برنامه ریزی چند ساله بایستی در شیوه های ارزشیابی تغییر ایجاد کنیم.
وی تصریح کرد: غربالگری در معاینات پزشکی زائران و توجه به ارزشیابی در انتخاب کادر پزشکی اعزامی به حج باید در برنامه های آینده جدی گرفته شود.