مسجد ذو قبلتین - مدینه منوره

طبق روایتی در وقت تغییر قبله رسول خدا (ص) در مسجد ذو قبلتین نماز می خواندند.

مسجد ذوقبلتین مسجدی با سابقه دو جهت عبادت و نماز
مسجد ذوقبلتَیْن در غرب مدینه منوره ـ متعلق به طایفه بنوسلمه ـ از مساجد بسیار قدیمی و در نزدیکی چاه معروف این شهر ، بئر رومه قرار دارد. پانزدهم رجب مصادف با سالروز تغییر قبله مسلمانان از بیت‌المقدس به خانه کعبه است. بنابر نقل تاريخ، 19 ماه پس از هجرت پيامبر(ص) قبله تغيير يافت، هنگامي که پيامبر(ص) در این مسجد نماز ظهر اقامه کرده بود ، به رکعت دوم که رسيدند ، وحی آمد که " اي پيامبر(ص) صورت خود را به سوي مسجد الحرام بر گردان "؛ و بدین مناسبت به این مسجد ذوقبلتین گویند.
تغییر قبله از مسائل مهم کلامی و تاریخی اسلام است. به علت وجود بُتها در کعبه مسلمانان در ابتدا وظیفه داشتند که به سوی بیت المقدس نماز بگزارند و چون بيت‌المقدس در اصل قبله يهود بود ، يهوديان به اين سبب مسلمانان را سرزنش مي‌كردند و مي‌گفتند نماز خواندن شما به سمت بيت المقدس دليل بر حق بودن يهود است.اين سبب شد كه حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) كه به مدت ۱۳ سال پس از بعثت در مکه، و چند ماه (بین هفت تا هجده ماه) بعد از هجرت در مدینه ، به سوی بیت المقدس نماز می‌خواندند، به دستور الهي مأمور شوند به سوی کعبه نماز بگزارند. چون اين فرمان الهي ، زمانی بر پيامبر (ص)  وحی شد که حضرت در میان نماز ظهر بودند، عده‌اي از نمازگزاران وقتی مشاهده نمودند که نبی اکرم (ص) جهت نماز را به سمت مکه مکرمه تغیردادند، درشک و تردید قرار گرفتند و اين مسئله‌اي براي سنجش ميزان ايمان مسلمانان در متابعت از رسول الله (ص) شد .

این مسجد احتمالا، در روزگار امارت عمر بن عبدالعزیز در شهر مدینه بازسازی شده است؛ زیرا او به دستور ولید بن عبدالملک، تصمیم گرفت تمامی مساجدی را که رسول خدا صلی الله علیه و آله در آنها نماز خوانده بود، بازسازی کند.
مسجد ذو قبلتین در دوره سلطان سلیمان قانونی در سال ۹۵۰ قمری از نو تجدید بنا شد. بر اساس برخی گزارش ها، این مسجد در اوایل قرن چهاردهم قمری، رو به ویرانی بوده است. مسجد یاد شده از جمله مساجد بازسازی شده در دوره سلطنت ملک فهد است که به صورت بسیار زیبایی بازسازی شد.
افزون بر محرابی که به سوی کعبه است، محلی هم برای نشان دادن محراب پیشین در برابر آن، روی دیوار مشخص شده است. کتیبه موجود نشان از آن دارد که تجدید بنای آن در تاریخ ۱۴۰۸/۳/۳۰ قمری، در مساحت ۳۹۲۰ متر مربع به انجام رسیده است..آلبوم تصاویر